Dream team-ul african - la un super meci de ziua lui Nelson Mandela!

Data publicarii: Joi 19 Iulie 2007, 18:37
Data actualizarii: Joi 19 Iulie 2007, 18:37
DREAM TEAM-UL AFRICII PENTRU MANDELA!

Dream team-ul continentului african si selectionata stelelor mondiale au pus-o de un super meci de ziua presedintelul Africii de Sud, Nelson Mandela, care a implinit 89 de ani. Langa vedetele din iarba, Eto'o, Abedi Pele, Ivan Zamorano si toti ceillalti, a coborat si marele Pele care a pozat langa un imens banner pe care scria: "Spune NU rasismului!". Adversara Africii a fost o selectionata mondiala pentru care au jucat alte nume mari: Ruud Gullit, Emilio Butragueno, Ali Daei, Andoni Zubizarreta sau Julen Guerrero.

Selectionata mondiala a deschis scorul in minutul 6, cand chilianul Ivan Zamorano a inscris cu capul. Africanii au egalat dupa doar trei minute, autor Abedi Pele. Africanii au deschis scorul in minutul 30. Hossam Hassan a pacalit offside-ul si a marcat pentru 2-1! Egalitatea s-a restabilit din nou cu un minut inainte de pauza, dupa reusita fostei vedete a lui AC Milan, Ruud Gullit.

La cinci minute de la reluarea reprizei secunde, Hossam, 80 de goluri in 170 meciuri pentru Egipt, a facut dubla si a adus din nou in avantaj selectionata Africii dupa o pasa primita de la extraterestrul Barcei, Samuel Eto'o. Selectionata mondiala a inchis tabela in minutul 72, atunci cand fostul international spaniol Julen Guerrero a tras fara sperante pentru Jaques Song'o.
Africa - Restul Lumii s-a terminat 3-3, meci dupa care Nelson Mandela a spus ca si-a adus aminte de vremea in care, ca detinut, juca fotbal pentru a-si mentine psihicul.