LIVEBLOG Olimpiada, ziua 13! Avem o SEMIFINALISTA la atletism! Joi speram la medalie in cursa de 800m!

Jocurile Olimpice JO 2012
Data publicarii: Miercuri 08 August 2012, 07:13
Data actualizarii: Miercuri 08 August 2012, 16:56

Din 4 in 4 ani, o mana de oameni bucura o tara intreaga! Ei sunt eroii de la Londra! Vezi aici TOT ce fac la Jocurile Olimpice!

Ieri a fost o zi nebuna pentru romani la Londra. Catalina Ponor a luat medalia de argint la sol dupa ce fusese data jos de pe podium de arbitraj la barna, iar Sandra Izbsasa a ratat la chiar ultimul exercitiu de la aceste jocuri, cand a cazut in genunchi la sol si a ratat medalia.

Azi avem din nou emotii pentru romani. Iosif Chirila e in finala la canoe, in timp ce fetele de la atletism au calificari. Sa le tinem pumnii si sa strigam HAI ROMANIA!

Mirela Lavric – 800 m (feminin) – calificari (ora 13.35);

15.20: Mirela Lavric s-a calificat in semifinalele probei de 800 metri din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra, ea terminand pe locul patru in seria a sasea.

Lavric a fost cronometrata cu timpul de doua minute, o secunda si 65 de sutimi si a ajuns in semifinale cu al 11-lea timp.

Primele trei clasate in fiecare dintre cele sase serii au obtinut calificarea in semifinale, la fel ca si cei mai buni sase timpi.

Semifinalele probei de 800 metri vor avea loc joi, de la ora 21.30.

13.30: Bianca Perie a ratat calificarea in finala la aruncarea ciocanului. S-a clasat pe locul 12 din 12 in seria ei.

12.00: Iosif Chirila s-a clasat pe locul trei in finala B a probei de canoe simplu pe distanta de 1.000 de metri de la jocurile olimpice de la Londra.

Chirila a luat startul pe culoarul sase si a incheiat cursa de 1.000 de metri cu timpul de trei minute, 59 de secunde si 730 miimi, pe locul trei, cu clasari intermediare pe primul loc (la 250 metri), pe 2 (la 500 metri) si pe 3 (la 750 metri).

In calificari, canoistul roman a castigat seria a treia, dar in cea de-a doua semifinala a fost doar pe locul cinci, astfel ca a ratat calificarea in finala A.

Finala B desfasurata miercuri a fost castigata de sportivul polonez Piotr Kuleta (3:54.414).