România U20 - Germania U20 0-1. Înfrângere dramatică pentru trupa lui Costin Curelea

romania u20 - germania u20 Costin Curelea Germania U20 romania u20 Nationala
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 20:01
Data actualizarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 20:02

România U20 a pierdut dramatic pe teren propriu la Sibiu, cu reprezentativa similară a Germaniei, scor 0-1.

România a avut șansa de a deschide scorul chiar din primul minut. Doru Andrei și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, dar mingea a fost reținută de Nahuel Noll (Hoffenheim).

România, învinsă dramatic de Germania U20!

Tot Doru Andrei și-a mai trecut în cont o ocazie periculoasă în minutul 20, din lovitură liberă, dar Noll a reușit să boxeze.

Germanii au dat lovitura în prelungirile partidei, prin Ben Bobzien, care a preluat excelent în careul advers și a reușit să înscrie din interiorul careului advers.

În urma acestui rezultat, România a ajuns pe locul șase în Elite League U20, cu doar șase puncte după cinci partide. Germania este lider, cu 11 puncte după cinci partide.

În următoarea etapă, România U20 va avea parte de un alt test dificil, în compania Italiei U20, pe 21 martie 2024.

România U20 - Germania U20 0-1. Echipele de start:

• România U20: R. Popa - Șuteu, Duțu, Rimovecz, Sîrbu - Rența, Szilagyi, David - Bodișteanu, Trică, Doru
  • Rezerve: Borbei, Dincă, Pîrvulescu, Dănuleasa, Pandele, Tănasă, Radaslavescu, Hrom, Dumitrache, Strata, Brunete, Gergely
  • Germania U20: Noll - Oliveira, Gechter, Quarshie, Kratzig - Tohumcu, Wanger, Baur - Wanner, Sieb, Kabadayi
  • Rezerve: Ernst, Schenk, Blank, Bobzien, Jander, Rothe, Oermann, Pavlovic, Kemmlein, Ansah