Reacția selecționerului Elveției, Murat Yakin, după remiza cu România, 2-2

Murat Yakin Echipa Nationala Elvetia Romania Nationala
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:40
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:39

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Murat Yakin (48 de ani), selecționerul Elveției, a evidențiat după meci numeroasele șanse ratate ale echipei sale de a duce scorul la 3-0. Antrenorul nu consideră că schimbările pe care le-a făcut au influențat negativ jocul formației sale.

"Din moment ce depunem atât de mult efort și avem atât de multe ocazii de a marca, normal că suntem dezamăgiți de cele două puncte pierdute. Trebuie să acceptăm ce s-a întâmplat.

Pe parcurs au intrat jucători experimentați pe teren și nu s-a schimbat nimic în sistemul nostru. Am continuat să avem posesia și i-am obligat pe adversari să alerge. Pur și simplu nu am reușit să marcăm golul trei. În momentul în care nu reușești să finalizezi, nu meriți", a spus Murat Yakin, imediat după meci, la microfonul SRF.