Mutu s-a tinut de cuvant! E primul jucator care reuseste o dubla pe National Arena! Ce a spus dupa ce s-a apropiat de recordul lui Gica Hagi

Adrian Mutu Nationala
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2011, 23:27
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2011, 23:36

Adi Mutu a deschis scorul in minutul 20 al meciului cu Belarus - este primul gol data de nationala Romaniei pe National Arena.

"Mai e putin!" a spus Adi Mutu dupa meciul cu Belarus in care a marcat doua goluri.

Mutu nu a putut fi primul roman care marcheaza pe National Arena - aceasta onoare a fost a lui Dan Alexa la meciul Rapid - PSV. Mutu a dat insa primul gol al nationalei si i-a facut pe fani sa se intrebe ce ar fi fost daca era si la meciul cu Franta, terminat 0-0.

Mutu este insa primul om care reuseste o dubla pe National Arena dupa ce a marcat si in minutul 51 dupa o scarita la penalty-ul scos tot de el.

Adi Mutu se apropie din ce in ce mai mult de recordul lui Gica Hagi. Mutu a ajuns la 34 de goluri.

"Vreau sa dau primul gol pe National Arena, ar fi frumos pentru mine. Mai mult, vreau sa ne calificam la Brazilia 2014, pentru mine este un regret enorm ca nu am prins niciun mondial", a declarat Mutu inainte de meci.

71 de meciuri si 34 de goluri are Mutu la nationala, o medie de un gol la 2,18 meciuri.

125 de meciuri si 35 de goluri are Hagi la nationala, o medie de un gol la 3,57 meciuri.