Maroc U21 - România U21 2-2. Egal de moral pentru naționala lui Bratu. Dragoș Albu și Birligea au marcat pentru tricolori

Nationala
Data publicarii: Marti 29 Martie 2022, 20:17
Data actualizarii: Marti 29 Martie 2022, 21:00
Maroc U21 - România U21 2-2 (Dnanou '70, Maouhoub '73 / Dragoș Albu '27, Birligea '80)

Fluier final în Maroc U21 - România U21! Se încheie 2-2 după ce tricolorii au revenit pe final.

Min.80 GOOOL ROMÂNIA! Birligea înscrie cu un șut înșelător

Min.73 GOOOL MAROC! Maouhoub se distrează cu defensiva condusă de Screciu și nu-l iartă pe Târnovanu.

Min.70 GOOOL MAROC! Dnanou egalează cu o lovitură plasată, cu capul, care îl surprinde pe Ștefan Târnovanu. Defensiva tricolorilor a fost fără reacție la lovitura de colț executată fără cusur.

A început repriza a doua!

Min.45 PAUZĂ în amicalul Maroc U21 - România U21. Echipa lui Florin Bratu intră în avantaj la cabine după reușita mijlocașului de la FCU Craiova, Dragoș Albu. Tricolorii au controlat a doua parte a primei reprize: Screciu a fost exact în defensivă, în timp ce linia mediană a căutat să-l pună în valoare pe Jovan Markovic, care a hărțuit în permanență defensiva gazdelor.

Min.27 GOOOL ROMÂNIA! Dr. Albu deschide scorul printr-un șut cu stângul, la colțul scurt. Prins pe contre-pied, portarul Marocului nu a mai putut interveni.

Min. 20. Startul de meci e unul echilibrat, tricolorii lui Florin Bratu încercând să găsească breșe în defensiva Marocului. Markovic se demarcă non-stop însă până în minutul 20 nu a fost valorificat de colegii săi.

A început partida amicală!

Naționala de tineret a României joacă un nou meci-test care contează pentru pregătirea în vederea Campionatului European din 2023, unde tricolorii mici sunt calificați. În urmă cu o săptămână, elevii lui Florin Bratu s-au impus în fața reprezentativei Finlandei, scor 2-1.

Echipele de start

• Maroc U21: 1. Hasbi – 2. El Hilali, 5. Dnanou, 4. Halhal, 3. Amraoui – 8. Zouhir, 6. Chraibi (Cpt), 10. El Khannouss – 11. Maouhoub, 9. Soussi, 7. Radid. Selecționer: Mohamed Ouahbi.
  • Rezerve: 12. Anhari, 13. Labib, 15. Amal, 16. Boukhriss, 17. Camil, 18. Touzghar, 19. Cofi Salah, 20. Khalifi, 21. Bouhouch, 23. Mimouni, 24. Anhari, 25. Mayati.

• România U21: 1. Târnovanu – 5. Telcean, 6. Screciu (Cpt), 22. Farcaș, 20. A. Dumitrescu – 8. Dr. Albu, 21. Grameni – 10. Cîmpanu, 19. I. Stoica, 18. Miculescu – 9. Markovic
  • Rezerve: 12. M. Popa, 23. Bălbărău, 3. Țicu, 4. Leca, 11. Baiaram, 13. Mărginean, 14. Dican, 16. Lixandru, 17. Marrone.

David Miculescu, fotbalist dorit anul trecut și de FCSB, a devenit un om esențial pentru reprezentativa de tineret condusă de Florin Brau. Atacantul de la UTA e titular și azi.