Ce a scris presa din Ungaria după România - Elveția: "Cea mai importantă întrebare"

Romania - Elvetia Preliminariile EURO 2024 Presa din Ungaria Nationala România - Elveția 1-0, în preliminariile EURO 2024 / Sursă Foto - Gabi Chirea
Data publicarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 00:31
Data actualizarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 00:31

România - Elveția s-a încheiat 1-0.

Cele două echipe naționale s-au întâlnit în ultima etapă din actuala campanie a preliminariilor EURO 2024. Reprezentativa de fotbal a României a încheiat pe prima poziție în Grupa I și și-a asigurat prezența la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Jurnaliștii de la NemzetiSport au scris imediat despre victoria României în fața Elveției, care a decis câștigătoarea Grupei I. Maghiarii au subliniat că naționala Ungariei nu se va putea duela cu tricolorii la EURO 2024, în grupe.

"În Grupa I, cea mai importantă întrebare a fost dacă România sau Elveția vor câștiga primul loc în grupă. Un egal era suficient pentru români.

După o primă repriză fără goluri, doar cinci minute din a doua parte i-au trebuit lui Denis Alibec să ofere avantaj gazdelor. Românii au câștigat, astfel, duelul cu Elveția, care s-a calificat de pe locul doi.

România așteaptă tragerea la EURO de anul viitor din a doua urnă valorică și nu se poate întâlni cu naționala Ungariei. Dimpotrivă, ai noștri se pot întâlni cu elvețienii", au punctat cei de la Nemzeti.

România - Elveția 1-0

După o primă repriză modestă, fără ocazii prea mari pe spațiul celor două porți, tricolorii au început partea a doua în forță și au animat jocul de pe Arena Națională. Pe traseul Florinel Coman - Nicolae Stanciu - Olimpiu Moruțan - Denis Alibec s-a format unicul gol al meciului din a 10-a etapă din actuala campanie a preliminariilor EURO 2024.

Atacantul reprezentativei a îndeplinit o simplă formalitate după ce Olimpiu Moruțan i-a recentrat în fața porții, trecându-și, astfel, în CV a cincea reușită la națională. În consecință, România a terminat pe primul loc Grupa I cu 22 de puncte și neînvinsă. Selecționata lui Edward Iordănescu a înregistrat șase victorii și patru remize.

Echipa de start a României cu Elveția

• Primul "11": Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - Cicâldău, M. Marin, Stanciu - Moruțan, Alibec, Coman
  • Rezerve: Niță, Radu - Racovițan, Screciu, Pușcaș, Artean, Hagi, R. Marin, Drăguș, Olaru, Mogoș, Tănase
  • Antrenor: Iordănescu