UEFA e REGINA NEAGRA pentru Romania! Rezultatele de la masa verde au anuntat DEZASTRULpentru Steaua, Dinamo si Rapid

Steaua Dinamo Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 30 Martie 2011, 13:20
Data actualizarii: Miercuri 30 Martie 2011, 13:41

Romania asteapta decizia UEFA in cazul Bosniei sperand ca va obtine la Comisii inca o victorie in preliminariile pentru Euro.

Cluburile au trait deja experienta. Steaua, Rapid si Dinamo au fost implicate in scandaluri care au facut ca scorurile din teren sa nu mai conteze!

Steaua - PSG in preliminariile Ligii din 97 s-a terminat 3-2, dar decizia UEFA a modificat datele pentru retur. PSG a folosit la Bucuresti un jucator suspendat si s-a vazut nevoita sa recupereze de la 3-0 pe Parc des Princes. Dupa un meci dubios, parizienii au castigat cu 5-0 si au evitat un dezastru financiar. Chiar daca decizia la masa verde a fost favorabila Stelei, rezultatul catastrofal de pe terenul lui PSG i-a facut pe ros-albastri sa regrete interventia UEFA.

Steaua nu este singura care a patit-o cu PSG. In 2001, francezii au intalnit Rapidul in primul tur al Cupei UEFA. 0-0 la Paris, 0-0 dupa 90 de minute in Giulesti. In prima repriza de prelungiri, Aloisio a facut 1-0. Giulestiul n-a suportat ideea infrangerii si nocturna s-a stins. Cu 7 minute inainte de final, partida a fost abandonata din cauza unei pene de curent care a facut imposibila disputarea meciului. PSG a refuzat reluarea la o data ulterioara, invocand faptul ca Rapid nu avea generator de rezerva si a incalcat astfel prevederile UEFA. Decizie: 0-3.

Ultrasii lui Dinamo au reclamat interventia in forta a UEFA in 2009 dupa incidentele provocate in Stefan cel Mare la meciul cu Slovan Liberec. 0-3 in Romania si amenintarea cu excluderea din competitiile europene au fost suficiente pentru a-i potoli pe fanii alb rosii, care n-au putut sa-si vada favoritii din tribune la urmatoarele doua meciuri din faza grupelor.