VIDEO Rodri The Invincible! Număr impresionant de meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile pentru mijlocașul lui Manchester City

Rodri Champions League Erling Haaland Manchester City Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 07 Martie 2024, 14:03
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2024, 14:05

Campioana en-titre a Europei s-a calificat miercuri seară în sferturile de finală ale Champions League.

Manchester City a reușit miercuri seara calificarea în sferturile Champions League, după 3-1 în returul cu FC Copenhaga, iar Rodri, mijlocașul ”cetățenilor” lui Pep Guardiola, a ajuns la 60 de meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile!

Siguranța pe care Rodri a dat-o echipei la centrul terenului a fost fundamentală pentru succesul lui City în ultimii ani, care a culminat cu câștigarea Champions League în 2023.

Spaniolul este unul dintre cei mai buni mijlocași defensivi din lume, iar abilitatea sa de a recupera mingea, de a controla ritmul jocului și de a pasa cu precizie a fost cheia pentru dominația echipei lui Pep Guardiola.

Cum arată topul golgheterilor din Champions League

Trei atacanţi de top, printre care și Erling Haaland de la Manchester City, conduc în clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor la fotbal, cu câte 6 goluri marcate, după meciurile desfăşurate miercuri în returul optimilor de finală.

6 goluri: Haaland (Manchester City), Kane (Bayern Munchen), Mbappé (Paris Saint-Germain)

5 goluri: Julian Alvarez (Manchester City), Alvaro Morata (Atletico Madrid), Galeno (Porto), Griezmann (Atlético Madrid), Hojlund (Manchester United)

4 goluri: Bellingham (Real Madrid), Evanilson (Porto), Foden (Manchester City), Gabriel Jesus (Arsenal), Immobile (Lazio Roma), Openda (RB Leipzig), Sikan (Şahtior Doneţk)