Ce îi recomandă Dumitru Dragomir lui Istvan Kovacs, după CFR Cluj - FCU Craiova 1-0

CFR Cluj - FCU Craiova Dumitru Dragomir Istvan Kovacs Liga 2 Istvan Kovacs
Data publicarii: Vineri 02 Iunie 2023, 18:38
Data actualizarii: Vineri 02 Iunie 2023, 18:37

Ardelenii au câștigat partida din Gruia și s-au calificat, astfel, în tururile preliminare ale UEFA Europa Conference League.

După meci, atât jucătorii cât și oamenii din staff-ul tehnic al celor de la FCU Craiova s-au îndoit de arbtrajul lui Istvan Kovacs, care ar i-ar fi favorizat pe cei de la CFR Cluj.

Dumitru Dragomir, fost președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal, a vorbit despre Istvan Kovacs, căruia i-a recomandat să nu mai țină cont de încărcătura unei echipe, cum a fost în cazul fostei campioane, care în cazul unui eșec, ar fi avut un sezon în Superligă complet ratat.

„Evident ca a avut o presiune pe umerii lui, dar pe viitor ii recomanda să încerce să nu mai aibă astfel de presiuni. A încercat să ajute o echipă, dar mai mult le-a făcut rău”, a spus Dumitru Dragomir, potrivit Orange Sport.

CFR Cluj - FCU Craiova 1-0

Niciuna dintre cele două echipe nu au reușit să marcheze în primele 90 de minute. Golul victoriei a venit, însă abia în minutul 97. Denis Kolinger l-a învins pe Gurău, după ce portarul oaspeților a avut câteva parade fabuloase la sfârșitul celor 90 de minute.

Echipele de start

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora - Fica, Cvek, Boateng, Krasniqi - Janga, Bîrligea

Rezerve: Sava - Țîru, Peteleu, Hoban, Muhar, Filip, Petrila, Yeboah, Maglica

Antrenor: Dan Petrescu

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Duarte, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu

Rezerve: Mogoșanu - Huyghebaert, Piccolomo, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Sidibe, Ganea, Blănuță

Antrenor: Nicolo Napoli