UTA Arad - Academica Clinceni 3-0. Primul pas pentru un loc de baraj pentru elevii lui Ionuț Badea

uta arad - academica clinceni Academica Clinceni UTA Arad Superliga UTA Arad
Data publicarii: Vineri 11 Martie 2022, 15:18
Data actualizarii: Vineri 11 Martie 2022, 19:31

UTA Arad, început cu dreptul în playout.

UTA Arad s-a impus în duelul cu Academica Clinceni, scor 3-0, după golul lui Erico din minutul 9, respectiv dubla lui Otele din minutele 41 și 48. UTA a ajuns la 23 de puncte și a egalat în clasament echipa FC Botoșani.

UTA Arad - Academica Clinceni 3-0 (Erico 9, Otele 41, 48)

Minutul 48: GOL UTA! Otele reușește dubla, după ratarea lui Cardoso.

• UTA Arad

PAUZĂ

Minutul 41: GOL UTA Arad! Otele înscrie și dublează avantajul.

Minutul 30: De Amorim greșește, iar Baravykas este aproape de gol.

Minutul 9: GOL UTA Arad! Erico înscrie cu capul, din centrarea lui Ubbnik.

Minutul 1: A început meciul.

Echipele de start:

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Benga, Erico, Shlyakov - Baravykas, Vorobjovas - Ubbink, Cardoso, Miculescu - Ongaro

Antrenor: Ionuț Badea

CLINCENI: Ureche - Rufati, Tsvetkov, Ion - Mbolo, Alghoul, Gogov, Vrdoljak, Holzmann - Dumitrache, De Amorin

Antrenor: Constantin Giurescu

10:00 UTA Arad începe play-out-ul de pe locul nouă și speră să prindă o clasare în primele două echipe la finalul celor nouă meciuri, care ar putea asigura echipei participarea la barajul pentru un loc de Conference League.

Echipa lui Ionuț Badea începe play-out-ul de pe locul nouă, cu 20 de puncte, la egalitate cu Rapid și Sepsi. De partea cealaltă, Academica Clinceni este pe loc retrogradabil.

Ilfovenii sunt pe locul 15, cu șapte puncte, la doar două puncte distanță de următoarea clasată, Dinamo, care va juca pe terenul Rapidului

„Respect toate echipele care sunt în play-out. Nu există niciun fel de complex de superioritate față de niciun adversar. Sunt echipe competitive, care vor face un play-out mai mult decât interesant. Suntem, practic, în fața unui nou campionat, în care trebuie să punem foarte multă energie, ambiție, strategie și putere de muncă.

Pe mine mă interesează să câștigăm toate meciurile din această ultimă parte a campionatului. Sigur, fiind atât de puține partide, se poate întâmpla orice, iar fiecare joc al nostru va fi tratat ca o finală”, a spus Ionuț Badea.