LIVE BLOG E Valen-Team | Stelistii si-au gasit un nou IDOL: Lucian Sanmartean! Vezi cum a fost atmosfera pe Ghencea la primul meci din 2014

Steaua Concordia Chiajna Superliga
Data publicarii: Vineri 14 Februarie 2014, 22:22
Data actualizarii: Vineri 14 Februarie 2014, 22:29

► STEAUA - CHIAJNA ESTE LIVE TEXT PE WWW.SPORT.RO ASTAZI LA ORA 20:30

Salut, sunt Florian Ceafalau si va multumesc ca ati fost alaturi de mine la primul meci al anului 2014! Ne reauzim in curand.

Un meci frumos al Stelei, in care fanii au aplaudat la fiecare faza, ajutati de frigul de afara si de jocul bun al Stelei. Sanmartean, Varela si Pintilii au fost cei mai aplaudat jucatori ai Stelei, in timp ce Tanase a fost singurul fluierat, la cele cateva ratari avute in fata portii.

LA FINAL STELISTII AU CANTAT ALATURI DE FANI: "CAMPIOOOONIII CAMPIOOOONIIIII"

-minutul 87: Piovaccari aluneca la o faza banala insa este aplaudat de fani. Stelistii nu au uitat ce a facut in tur. Acelasi lucru se intampla si cu Keseru, care trage mult peste. Daca era 0-0, nu cred ca il mai aplauda nimeni.

-minutul 85: Sincer, a cam fost off-side la Chipciu si penalty la Gardos. Cel putin asa s-a vazut de aici din tribuna. De altfel, stelistii glumesc pe langa mine "Putea sa dea, ba, ca oricum e 4-0".

-minutul 81: Aplauze in picioare pentru Sanmartean, in momentul in care este schimbat. Toata lumea ii striga numele iar salutul nu il face doar cu peluza, ci si cu tribunele. Moment frumos pe Ghencea.

-minutul 80: Alba neagra intre galeria Stelei si Tanase. Cand il aplauda cand il fluiera, nici el nu mai intelege. Nu ca ar fi foarte "intelegator" Tanase :))

-minutul 75: Rumoare in peluza Chiajnei, dupa sutul de la 25 de metri, din lovitura libera, putin pe langa poarta. Ultrasii si-au pus mainile in cap si au inceput sa loveasca scaunele. Toti cei 7.

-minutul 72: Pintilii este chemat la salut in timpul meciului. Desi refuza prima data, se lasa convins la a doua chemare. "CINE SARE, ROS-ALBASTRII ALEEEE ALEEEE" ...fanii s-au incins dupa gestul lui Pintilii. Sau Pintilie, cum zice cineva langa mine.

-minutul 70: Crainicul se distreaza la microfon. Tocmai ce a tipat de nebun, l-o fi calcat cineva pe picior :)) Fanii au inceput sa rada. Ne mai incalzim si noi :))

-minutul 65: Primele fluieraturi in seara asta, pentru Tanase. Nu au rezistat mult stelistii... Crainicul spune ca sunt 10.500 de spectatori, cred ca platitori de bilete, sunt cel putin 15.000! CEL PUTIN!

-minutul 60: GOL STEAUA! Keep calm and Keepciu :)) Portarul Chiajnei a scapat sapunul in poarta, daca ar fi sa citez o voce din tribuna :)) Pe ala mic cu steagul din fata mea il cheama Alin si canta intr-una, pe lumea lui :))

-minutul 55: Am auzit in acelasi timp "Bravo, Tanase" si "Ce prost e Tanase asta" :))

-minutul 50: Incredibil dar adevarat. Am scapat de domnii din spate dar exact in fata mea s-a instalat un pusti cu un steag. Tipa la jucatori mai ceva ca Reghe :)) Ma rog, Anton Petrea, ca Reghe e suspendat.

-minutul 46: Incepe a doua repriza. Toata lumea e entuziasmata de Sanmartean si pe buna dreptate, au si de ce.

PAUZA Moment superb la pauza. Doi tineri s-au casatorit langa banca de rezerve a Stelei. Totul a fost in direct pe tabela. Ce frumos! Sa fiti fericiti!

-minutul 44: GOL STEAUA!   Ghencea si-a gasit un nou idol. Fanii au cerut sa bata Sanmartean pana acesta a fost lasat sa execute. Aplauze in picioare pentru fostul vasluian. Nu am mai vazut de foarte mult timp atata simpatie in Ghencea pentru un singur jucator.

-minutul 35: "Varela asta cel mai bun e, el si Sanmartean" ... cam asta e parerea aici la tribuna oficiala.

-minutul 33: GOL STEAUA! Oamenii bat cuba intre ei in tribune, chiar si cei care nu se cunosc. E un mosulet care seamana cu Mitica, are si basca, cred ca e singur venit la meci dar socializeaza cu toata lumea :)) Domnul din spatele meu vorbea cu nevasta in timpul golului ..."Stai draga ca a dat astia gol nu te mai aud" :))) De vis scena!

-minutul 30: "E slab Stanciu asta", zice unul dintre batraneii din spatele meu. "Taci ma din gura ca de la el a pornit golul", ii raspunde celalalt. Parca spuneau ca de la Sanmartean ceva mai devreme, dar ma rog. Cat timp nu se cearta e ok :))

-minutul 25: Lumea aplauda neasteptat de mult orice faza frumoasa a Stelei. Se vede ca le-a lipsit fotbalul, si ca Steaua are 1-0.

-minutul 20: Oficial, am inghetat1 In schimb Internetul merge de 2 ori mai bine decat pe national arena! Descarc acum o poza cu o ciocolata calda, poate ma mai incalzesc uitandu-ma la ea :))

-minutul 15: Toata lumea si-a pus mana in cap la ratarea lui Chipciu. Apropo, tipa roscata de la inceputul meciului s-a mutat, nu o mai vad :( Dar am o alta colega de banca aici la masa presei, e din Pitesti, o stiu de pe Facebook. Daca va arat o poza va indragostiti :)) Corner pentru Steaua.

-minutul 10: GOL STEAUA "Ai vazut, Sanmartean pasa lui Stanciu, Stanciu lui Popa si Popa la Varela. E golul lui Sanmartean", zic batraneii din spatele meu :))

-minutul 5: Ocazie mare pentru Varela, care scapa in dreapta si trage aiurea... batranelul din spatele meu ar fi dat pasa in fata portii si il cred pe cuvant.

-minutul 1: BANNER: Indiferent de adversar, in casa noastra traim atmosfera ROS-ALBASTRA

-ora 20:30: Intra si echipele in teren, in aplauzele fanilor si pe muzica aia apocaliptica pe care au pus-o si mai devreme :)) Peluza Nord pare in forma maxima, ii striga numele lui Sanmartean si ... primul salut al lui Lucian in Ghencea.

-ora 20:20: Aoleo ce muzica proasta au in boxe! Noroc cu Keseru, bata tot in poarta la incalzire, iti mai distrage atentia. Pare in format fostul atacant al lui Nantes. In schimb Varela le "rupe" pe centrari!

Sanmartean si Keseru sunt prezentati spectatorilor, sunt aplaudati de toti fanii, pare ca sunt entuziasmati de noii jucatori. Nici Bogatinov nu scapa, insa aplauzele sunt mai slabute. Domnii din spatele meu stiu sa il pronunte si cu accent rusesc :))

PS: Doua steaguri noi in Peluza Nord, unul superb cu Mihaita Nesu!

-ora 20:10: Veste buna, mi-am incalzit mainile, e ok acum pot sa tastez in voie. Din pacate mi-au inghetat picioarele...  :( Apropo, s-au asezat 2 domni in spatele meu, probabil sunt fani Steaua de pe vremea junioratului lui Iordanescu. Daca raman in spatele meu tot meciul o sa fie ...tare! :)) Deja se cearta pe Varela, e fundas sau nu e fundas, si Kapetanos de ce nu joaca? A, e suspendat...duh! Si cea mai tare, cica "cum adica e Anton Petrea antrenor la Steaua, si-a dat Reghecampf demisia?" :))) Le-am zis eu ca e suspendat si nu are voie pe foaia de joc. Baiat bun si eu!

-ora 20:00: A iesit si Steaua la incalzire, aplauze, aplauze, dar au cam rupt-o pe muzica din Star Wars, zici ca suntem la vreo premiera. A, chiar suntem... a inceput fotbalul in 2014!!!!! 2h 30 la baterie dupa ce am mai luat din luminozitate yey!

-ora 19:50: A iesit echipa din Chiajna pe teren, cei ...deja 600 cred ... de ultrasi incearca sa fluiere dar lumea e prea plictisica deocamdata. Roscata are si o prietena bruneta, stau pe Facebook acum, probabil isi dau check-in pe Ghencea. Daca intra si pe www.sport.ro si citesc randurile astea sa se uite in spate si sa faca cu mana. Sau sa imi dea un Like pe fb, Florian Ceafalau, cu caciula pe ultimul a :)) Apropo de caciula, bine ca mi-am luat-o cu mine, e frigggg daca stai pe loc. Mai ales ca scaunele astea de plastic nu au incalzire cum au cele de la masinile jucatorilor ;)

-ora 19:45: Mai sunt 45 de minute pana incepe meciul si pe stadion sunt aproximativ 300 de oameni. Daca ma grabeam putin, faceam cunostinta cu toti inainte sa inceapa meciul :)) Sper ca a aflat toata lumea ca azi reincepe Liga 1, altfel o sa .....opaaa trece o roscata!!!! ... asa, ziceam ca o sa fie trist daca nu vin macar 10.000 de oameni!

- ora 19:40: M-am instalat la masa presei chiar cand a iesit Tatarusanu la incalzire. E cam frig afara si mi-au inghetat mainile, e greu de tastat in conditiile astea asa ca daca mai mananc o litera ceva, sa-mi fie cu iertare. Sa revenim la ce e important, am baterie sa ma tina 2 ore jumatate, sper sa nu ma minta HP-ul meu, ca e groasa daca trebuie alimentare. Sunt balti pe jos la masa presei, de la zapada topita, si ar trebui sa pun prelungitorul prin apa :(

PS: SA DEA CINEVA MUZICA ASTA MAI INCET CA MI-AU SPART URECHILE! Bine, stau si langa boxe, aici la OFICIALA ... :))

Surprinzator, poate, gazonul de pe Ghencea arata perfect. Si tribunele sunt curatate complet de zapada.

Sanmartean titular, Keseru ramane pe banca sunt informatiile din Ghencea, cu o ora inainte de Steaua - Concordia; in curand vom avea si echipele de start

O surpriza foarte placuta pentru stelistii care au mers in aceasta seara pe Ghencea - Steaua si-a asteptat fanii cu magazinul de prezentare bine aprovizionat.

Steaua nu se va putea baza in aceasta seara pe serviciile lui Iasmin Latovlevici, fotbalist accidentat in ultima saptamana, iar Laurentiu Reghecampf il va folosi in banda stanga pe Paul Parvulescu.

Fotbalist foarte apreciat pentru calitatile sale ofensive, Parvulescu nu este la fel de bun si in defensiva, spune Ilie Stan, fost antrenor al Stelei.

Potrivit fostului tehnician din Ghencea, Parvulescu poate fi considerat una dintre verigile slabe ale echipei ros-albastre, Steaua luand mai multe goluri pe partea sa.

"Indiferent de ce echipa are Chiajna, e foarte greu sa faci o surpriza contra Stelei. Ar fi probleme pe partea stanga, unde lipseste Latovlevici. Parvulescu este bun, insa dupa linia mediana.

El e mai ofensiv, nu e foarte stralucit in defensiva si asta s-a vazut si in meciurile amicale, unde Steaua a luat mai mereu gol pe partea lui. In schimb, desi nu e postul lui, Andrei Prepelita a ajuns cel mai bun fundas dreapta din lot", a spus Ilie Stan.

"Va astept in Ghencea sa fiti alaturi de noi,,,,,asta este echipa voastra", a postat Reghecampf pe Facebook cu cateva ore inainte de meci. Antrenorul Stelei cere sprijinul fanilor pentru o victorie in seara asta. Daca bate la mai mult de trei goluri, Steaua trece peste Astra la conducerea clasamentului!

►Sunt sanse foarte mari ca Lucian Sanmartean sa fie in primul 11 in aceasta seara cu Chiajna.

►Suporterii nu s-au ingramatit la casele de bilete inainte de primul meci oficial pe 2014. Conducerea Stelei se asteapta la mai putin de 10.000 de suporteri pe Ghencea la meciul cu Chiajna.

In aceasta dupa amiaza, Valeriu Argaseala a facut turul stadionului, impreuna cu o delegatie formata din reprezentanti ai Jandarmeriei Capitalei, dar si ai Federatiei Romane de Fotbal, pentru a stabili de ce imbunatatiri mai are nevoie arena pentru a putea gazdui derby-ul cu Dinamo de pe 1 martie.

Stelistii abia asteapta meciul de diseara. Daca vor castiga la o diferenta mai mare de trei goluri vor reveni pe primul loc in Liga I. Atacantii Stelei nu au fost in forma in amicalele din aceasta iarna, insa Piovaccari promite revansa la primul meci oficial din 2014. Italianul are concurenta incepand din aceasta iarna. Keseru a revenit din Franta hotarat sa se lupte pentru titlul de golgheter.

In aceasta seara, Steaua ar putea sa le arate fanilor in premiera noul sistem tactic gandit de Reghecampf. Dupa tarnsferul lui Sanmartean, antrenorul a anuntat ca se gandeste chiar sa-l foloseasca avansat pe jucatorul adus de la Vaslui. In cazul in care se decide sa-i ofere debutul in rolul de 'fals 9', Reghecampf ar trece cu Steaua intr-un sistem 4-2-4, nevazut pana acum de fanii campioanei nici macar in amicale.

Dupa ce i-a adus pe Keseru si Sanmartean, Steaua forteaza ultimul transfer masiv al iernii: 25.000 de fani inapoi in Ghencea.

Steaua revine in "Templu" odata cu returul din 2014. Incepe acest meci cu Chiajna in Ghencea si se pregateste apoi de marele derby cu Dinamo tot in arena traditionala a Stelei, dupa ce National Arena a fost rezervata meciului Romaniei cu nationala lui Messi, Argentina.

Pe retelele de socializare, stelistii fac totul ca US 25 sa se transforme in "US 25.000" si sa umple Ghencea la meciurile urmatoare.

"Vino inapoi in Templu! Impreuna revenim pe primul loc!", este mesajul publicat de Steaua pe Facebook, intr-o fotografie in care apar capitanul Pintilii si achizitiile Keseru si Sanmartean.

STEAUA - CHIAJNA ESTE LIVE TEXT PE WWW.SPORT.RO ASTAZI LA ORA 19:00