Panduru a dat verdictul, în cazul lui Andrea Compagno: „Foarte deștept Mititelu”

FCSB Andrea Compagno Basarab Panduru Superliga Superliga Andrea Compagno
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 08:17
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 08:16

Andrea Compagno (27 de ani) se află la FCSB din august 2022 și mai are contract cu gruparea „roș-albastră” până la finaluul sezonului 2023/24.

Atacantul italian a sosit de la FCU Craiova, iar în momentul transferului, i s-a impus o clauză în contract prin care FCSB trebuie să plătească 100.000 de euro în cazul în care fotbalistul evoluează împotriva clubului patronat de Adrian Mititelu.

În prima etapă, FCSB s-a duelat cu FCU Craiova (3-1), iar Andrea Compagno nu a fost introdus de către Elias Charalambous în lotul „roș-albaștrilor”. Basarab Panduru, fost internațional român, a venit cu un verdict în ceea ce privește situația vârfului de lance al vicecampioanei.

„Poate d-asta ţi-a şi făcut preţul ăsta, mic. Nu ştii că spunea că nu-l dă pe banii ăştia? E preţul mic, pentru că ai pus condiţii: 1,5 milioane, dar şi 100.000 de euro la fiecare meci, dacă joacă cu mine. Adică 400.000 de euro pe an. Aaa, o singură dată 100.000 de euro? Păi, atunci de ce nu au dat 1,6 milioane de euro?

Dai 1,5, dar nu dai 1,6 pentru a anula clauza? Nu mai dai nimic, pe lângă cât ai dat. Nu are nicio logică. Noi nu credem pentru că niciodată nu ştim cum e, nu o să aflăm niciodată.

Dar dacă ai dat 1,5 milioane de euro, nu dai 1,6 milioane? Era logic să-i dai diferenţa şi gata. Sau îi dădeai anul trecut. Dacă a făcut pentru fiecare meci, înseamnă că a fost foarte deştept Adrian Mititelu. Într-un an poate să fie 400.000 de euro. Atunci, de ce nu ai dat ăia 100.000 de euro?”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

FCU Craiova - FCSB 1-3

• „Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman