Francezii sunt la picioarele lui Ladislau Boloni, după Lorient - FC Metz 2-3

Ladislau Bolon Ligue 1 Lorient - FC Metz Superliga Ladislau Boloni
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 20:11
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 20:13

Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a etapă din primul eșalon al Franței.

FC Metz a făcut deplasarea pe "Stade du Moustoir" pentru jocul împotriva celor de la Lorient. La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Ladislau Boloni, Metz, a câștigat cu 3-2.

Francezii sunt la picioarele lui Ladislau Boloni, după Lorient - FC Metz

Cheikh Sabaly a deschis scorul în primul minut pentru FC Metz, doar că Romain Faivre (minutul șapte) și Eli Junior Kroupi (minutul 22) au dus scorul la 2-1 în favoarea lui Lorient.

În partea secundă, Ismael Traore a restabilit egalitatea (minutul 65), iar Ablie Jallow a fructificat cu lejeritate o lovitură de la 11 metri în minutul 83 și a adus toate cele trei puncte la FC Metz.

După meci au apărut mai multe reacții ale fanilor francezi pe rețelele social media despre Ladislau Boloni, lăudat pentru evoluțiile echipei sale.

"Luciditatea și perspectiva critică a lui Boloni la interviul de după meci e de-a dreptul remarcabilă. Capacitatea sa de a nu dramatiza, dimpotrivă, de a calma spiritele, e ceea ce e necesar pentru stabilitate", a scris un fan pe platforma Twitter/X.

"La fel ca anul trecut, Boloni și-a făcut timp să găsească planul tactic și a găsit soluția în noiembrie. Nu ezită să scoată jucători din primul '11' dacă nu se descurcă bine și nu e de glumă. Trebuie să-ți câștigi locul acolo!", a scris alt fan pe aceeași rețea socială.

FC Metz, în campionat

După 13 etape desfășurate în primul eșalon al Franței, FC Metz se situează pe locul nouă cu 16 puncte. În consecință, echipa pregătită de Ladislau Boloni a înregistrat până acum patru victorii, patru rezultate de egalitate și cinci înfrângeri.