FC Botoșani - CS Mioveni 1-0! Moldovenii au dat lovitura în prelungiri și au prima șansă înainte de retur

FC Botosani - CS Mioveni Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 17 Mai 2024, 21:55
Data actualizarii: Vineri 17 Mai 2024, 21:57

Meciul dintre FC Botoșani și CS Mioveni s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0.

FC Botoșani - CS Mioveni 1-0

Minutul 90+5: FINAL DE MECI! FC Botoșani câștigă la limită meciul tur al barajului pentru menținerea în Superligă.

Minutul 90+3: GOOOOL FC Botoșani! Aldair deschide scorul cu un șut pe jos, la care Croitoru nu a putut să intervină. Moldovenii sunt aproape de o victorie care le-ar oferi un avantaj important înainte de meciul din retur, programat peste o săptămână, la Mioveni.

• Bogdan Andone / Foto: Sport Pictures

Minutul 81: Ocazie pentru CS Mioveni! Alin Șerban intră în careul de șase metri și încearcă să-l învingă pe Kukic cu un șut la colțul scurt, dar mingea este respinsă în corner.

Minutul 52: Ocazie pentru FC Botoșani! Florescu și-a încercat norocul cu un șut din afara careului, dar a trimis puțin peste paorta adversă.

Minutul 46: S-a reluat jocul de la Botoșani!

Minutul 45+5: PAUZĂ!

Minutul 45+4: CS Mioveni reușise să marcheze prin Ștefan Blănaru, care a punctat după o minge trimisă de Alexandru Stan în vară, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid.

Minutul 29: Ocazie FC Botoșani! Ignat a respins greșit o centrare și a fost aproape să marcheze în propria poartă, dar Croitoru a intervenit.

Minutul 24: Ocazie pentru FC Botoșani! Benzar trimite o centrare, dar portarul Croitoru reușește să respingă înainte ca mingea să fie reluată.

Min. 1: A început partida!

FC Botoșani va primi vizita celor de la CS Mioveni pe Stadionul Municipal vineri seară, de la ora 20:00, în prima manșă a barajului pentru menținere/promovare în primul eșalon al României.

FC Botoșani - CS Mioveni, LIVE TEXT de la ora 20:00

• FC Botoșani: Kukic - Benzar, Filip, Miron, Țigănașu - David, Dican, Caputa - Florescu, Kaprof, Mailat
  • Rezerve: Ducan, Petro, Camara, Șeroni, Mouaddib, Lopez, Ofosu, Fulop
  • CS Mioveni: Fl. Croitoru - Trașcu, R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Șerbănică - Cărăruș, Panait - Blănaru, Stan, Guțea
  • Rezerve: Sima – Gogor, Costea, Massaro, A. Șerban, D. Toma, Căprescu, I. Șerban, Bolohan

FC Botoșani a încheiat pe locul 14 play-out-ul Superligii României cu 25 de puncte. După nouă etape desfășurate în partea a doua a campionatului, moldovenii au înregistrat patru victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

De cealaltă parte, CS Mioveni a terminat pe cinci play-off-ul eșalonului secund cu 43 de puncte. Cum Corvinul Hunedoara (locul doi) și CSC 1599 Șelimbăr (locul trei) nu au drept de promovare, argeșenii vor evolua la baraj.

La ”centrul” partidei FC Botoșani - CS Mioveni va sta Horațiu Feșnic. Valentin Avram și Alexandru Cerei sunt asistenții arbitrului. La VAR a fost delegat Sebastian Colțescu. Cristina Trandafic e asistenta acestuia. Iulian Dima e arbitrul de rezervă, în timp ce observatorul partidei e Liviu Ciubotariu.