Farul Constanța - Universitate Cluj 1-1 | Gică Hagi și Ioan Ovidiu Sabău și-au împărțit punctele, la Ovidiu

Farul Constanta Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 23:49
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 23:40

Farul Constanța și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a 13-a din Superliga României.

Farul Constanța - U Cluj 1-1

Final de meci!

Minutul 67 - GOOOL Farul Constanța! Denis Alibec oferă o centrare precisă către Tudor Băluță care scapă din marcajul adversarilor și împinge mingea în poartă.

• Farul Constanta

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 30 - Ocazie pentru Farul Constanța! Budescu pasează cu exteriorul în fața porții pentru Louis Munteanu, însă șutul acestuia trece peste bara transversală.

Minutul 20 - Ocazie pentru Farul Constanța! Mazilu șutează cu stângul din afara careului, dar mingea este prinsă, fără probleme, de Iliev.

Minutul 16 - GOOOL U Cluj! Gramenii îi pasează lui Aioani, însă Cîmpanu reușește să îl deposedeze pe portar în urma unei gafe a acestuia și marchează.

Minutul 11 - Ocazie pentru U Cluj! Dan Nistor centrează în careul advers, însă Sîrbu ajunge la minge înaintea lui Stoica și respinge.

A început partida!

Farul Constanța - U Cluj: echipele de start

Farul Constanța: Aioani – Sârbu, Boli, Larie, Kiki – T. Băluță, Artean, Grameni –Mazilu, Munteanu, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Silva, Popescu, Borgnino, Salu, Grigoryan, Rivaldinho, Gustavo

Antrenor: Gheorghe Hagi

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Chipciu – Grobry, Bic – Câmpanu, Nistor, I.Stoica – D. Popa

Rezerve: Gorcea, Miron, Miron, V. Gheorghe, Silaghi, Simion, Peteleu, Filip, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Farul Constanța primește, sâmbătă, de la ora 21:45, vizita formației Universitatea Cluj, în etapa cu numărul 13 din Superliga.

Trupa lui Gică Hagi este neîninsă în campionat de trei meciuri, iar cu o victorie în fața lui „U” Cluj s-ar putea apropia la doar un punct de Universitatea Craiova, ocupanta locului patru.

De partea cealaltă, „U” Cluj este și ea neînvinsă de patru etape, înregistrând două victorii și două egaluri.

Farul Constanța - Universitatea Cluj, sâmbătă, 21 octombrie - ora 21.45

În ultimele cinci partide dintre cele două rivale, Farul Constanța s-a impus de trei ori, în timp ce „U” Cluj a câștigat două meciuri. Ardelenii dețin, însă, avantajul moral după ce s-au impus în ultima confruntare directă, 2-0,  pe teren propriu, într-o confruntare din etapa 29 a sezonului trecut.

Cu șapte goluri marcate şi trei pase decisive, Dan Nistor a contribuit la 10 dintre cele 17 reuşite izbutite de Universitatea Cluj în stagiunea actuală.

Partida va consemna şi un duel special la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Gheorghe Hagi şi Ioan Ovidiu Sabău, doi foşti fotbalişti colosali, colegi la prima reprezentativă în perioada 1988-1999. Aceştia au participat împreună la turneul final de CM - Italia 1990, când România a trecut pentru întâia oară de faza grupelor.