CFR Cluj a castigat Supercupa Romaniei: Unirea 1-1 CFR (3-4 d.p)

CFR Cluj SuperCupa Romaniei Unirea Urziceni Superliga
Data publicarii: Duminica 26 Iulie 2009, 23:52
Data actualizarii: Luni 27 Iulie 2009, 09:36

CFR Cluj a pus mana pe un nou trofeu in Romania. Detinatoarea Cupei Romaniei a invins campioana cu 4-3, dupa loviturile de la 11 metri si devine astfel prima echipa din privincie care castiga Supercupa Romaniei.

La finalul celor 120 de minute scorul a fost egal, 1-1. CFR Cluj a inscris prima prin Cadu, in minutul 41, Unirea reusind sa egaleze prin S. Funza, in minutul 50.

Clujenii au deschis scorul in minutul 41, atunci cand Cadu a reluat cu capul in plasa un balon centrat din corner de Mara.

In minutul 45, antrenorul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, a fost trimis in tribuna pentru proteste.

Unirea Urziceni a reusit egalarea in minutul 50, prin Sorin Frunza, care a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri.

In minutul 115, arbitrul Georgian Ionescu i-a acordat cel de-al doilea cartonas galben lui Ciprian Deac si implicit pe cel rosu.

La loviturile de departajare au inscris Bilasco si Bordeanu (Unirea Urziceni), respectiv Alcantara, Dani si Cadu (CFR Cluj). Au ratat Paduretu, Rusescu si S. Frunza (Unirea), respectiv Dubarbier si Culio (CFR).

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore - 24. Maftei (16. E. Nicu '100), 6. Galamaz, 22. Bruno Fernandes, 23. Bordeanu - 8. S. Paraschiv (18. Ricardo '81) - 32. I. Apostol, 19. Brandan (10. Paduretu '61), 30. S. Frunza - 7. Bilasco, 14. Rusescu. Antrenor Dan Petrescu.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 31. Dani - 19. Culio, 8. Peralta (10. Trica '68), 77. Deac - 23. Mara (7. Dubarbier '68) - 99. Ruiz (17. Y. Kone '81). Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonase galbene: S. Paraschiv '2, Bilasco '10, Maftei '16, I. Apostol '90, Paduretu '112 / Peralta '2, Mara '33, Dani '35, Deac '45, '115, Culio '55, Trica '71
Cartonas rosu: Deac '115.

Arbitri: Georgian Ionescu - Cristian Nica, Aurel Onita - Andrei Chivulete.
Obvservatori: Dumitru Mihalache, Dan Lazarescu.

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, dintre care 400 de suporteri clujeni si 300 veniti de la Urziceni.

Pe parcursul primei reprize, aproximativ 100 de suporteri rapidisti, care au stat la peluza I, l-au injurat pe Dan Petrescu, pe managerul clubului din Urziceni, Mihai Stoica, pe actionarul rapidist George Copos si pe patronul CFR-ului, Arpad Paszkany.

La Supercupa Romaniei au asitat, printre altii, presedintele FRF, Mircea Sandu, impreuna cu fiica sa Raluca, directorul general al FRF, Ionut Lupescu, antrenorul formatiei Steaua Bucuresti, Cristiano Bergodi, selectionerul Romaniei, Razvan Lucescu, si noul presedinte al CCA, Aron Huzu.