FC Hermannstadt Basarab Panduru Farul Constanta gustavo marins Istvan Kovacs Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Iulie 2023, 21:18
Data actualizarii: Sambata 15 Iulie 2023, 21:18

Farul Constanța a debut cu o victorie în noul sezon din Liga 1, contra lui FC Hermannstadt, scor 1-0.

Cu o mulțime de schimbări în primul 11, Farul s-a impus grație golului marcat de Constantin Grameni în minutul 57. Hermannstadt a ratat mai multe ocazii importante, iar goalkeeper-ul oaspeților, Buzbuchi, a avut o evoluție excelentă.

Basarab Panduru crede că Farul trebuia să rămână în inferioritate numerică la meciul cu Hermannstadt

O fază controversată s-a petrecut spre finalul primei reprize, în minutul 45, la scorul de 0-0. Chiar la mijlocașul terenului, Gustavo Marins, fundașul Farului, a avut o intervenție dură asupra lui Daniel Paraschiv, cu talpa pe gamba atacantului de la Hermannstadt.

Istvan Kovacs i-a arătat doar cartonașul galben lui Gustavo Marins și nu a fost chemat la monitorul VAR de Viorel Flueran.

Basarab Panduru crede că Gustavo Marins ar fi trebuit eliminat și îl critică pe Viorel Flueran pentru că nu l-a chemat pe Istvan Kovacs pentru a revedea faza. Fostul internațional și-a imaginat deja și ce ar spune președintele CCA, Kyros Vassaras, despre această fază.

"Istvan Kovacs o fi unde o fi, dar Fluieran unde este? Să spunem că nu vede Kovacs, dar unde era Fluieran? Părerea mea e că e cartonaș roșu.

Mie mi se pare foarte grav asta, adică să vezi că e roșu și să nu-l chemi că e Kovacs. 'Aoleo, să nu-l deranjez, că mă supăr cu el' sau ce?.

Vassaras ne va spune că nu e nimic, că am mai discutat despre fazele astea. Care faze? Alea cu Dragoș Grigore, când îi rupe piciorul lui Compagno? Și aia cu Irobiso, când îi rupe piciorul lui Armaș? Alea două? Asta este a treia, același lucru. O să vină și o să ne spună de intensitate, că n-ar fi. Talpa e pe piciorul stâng, mingea e la piciorul drept. Talpa a fost pregătită să fie pusă pe gamba. Aici n-ai nicio intenție să joci mingea, deci e cartonaș roșu. Vassaras o să zică că e galben", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Pentru Farul Constanța urmează returul cu Sheriff, de la Tiraspol, marți, de la ora 20:00. Ulterior, sâmbătă, 22 iulie, formația lui Gică Hagi va primi vizita lui FC Voluntari, în Liga 1.