Luka Jovic Fiorentina Real Madrid Italia Luka Jovic
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2022, 23:49
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2022, 23:49

Luka Jovic (24 de ani) a fost transferat de Fiorentina de la Real Madrid și a jucat primul său meci pentru gruparea toscană.

Fiorentina a jucat un meci amical împotriva lui Real Vicenza, pe care a învins-o clar, scor 7-0. Gruparea viola a condus cu 2-0 în prima repriză, iar în partea secundă a mai marcat de cinci ori, iar Jovic a fost autorul a patru goluri!

Luka Jovic, patru goluri într-o repriză pentru Fiorentina, noua sa echipă

Mai întâi, sârbul a marcat din penalty, în minutul 56, iar apoi a mai punctat în minutele 68, 79 și 84. Astfel, atacantul a depășit, într-un singur meci, numărul de goluri marcate în două sezoane și jumătate pentru Real Madrid (trei).

Real Madrid l-a transferat pe Jovic în 2019, de la Eintracht Frankfurt, unde a avut evoluții remarcabile. Actuala campioană a Europei plătea atunci 63 de milioane de euro pentru internaționalul sârb.

Și cota de piață a lui Jovic a scăzut considerabil după ultimele sezoane. Dacă în 2019 era evaluat la 60 de milioane de euro, acum site-urile de specialitate îi oferă o cotă de piață de ”doar” 16 milioane de euro.

Jovic a semnat cu Fiorentina un contract valabil până în 2024. Până la 24 de ani, atacantul a mai jucat pentru Steaua Roșie Belgrad, Apollon Limassol și Benfica Lisabona.