Rulmentul continua RAZBOIUL cu Oltchim! Rulmentul 45-33 HCM Baia Mare

HCM Baia Mare Rulmentul Brasov Handbal
Data publicarii: Duminica 01 Februarie 2009, 13:49
Data actualizarii: Duminica 01 Februarie 2009, 13:54
Rulmentul Brasov s-a razbunat pe echipa care i-a furat un punct in debutul sezonului. Echipa lui Herbert Muller a dat recital: 45-33 cu HCM Baia Mare in prima etapa din returul Ligii Nationale.

Rulmentul si-a facut norma si in prima etapa din retur - a dat peste 40 de goluri, dar plange inca dupa punctul pierdut la inceputul campionatului in fata Stiintei Baia Mare. Echipa lui Herbert Muller n-a avut rival - s-a desprins la 7 goluri inca din primele 12 minute. Cu astfel de victorii, pana si criza financiara pare mai usoara.

Duelul care a animat partida a fost cel dintre surorile Amariei. Carmen a avut castig de cauza - a dat mai multe goluri si a provocat doua faulturi in atac surorii mai mici - Anca.

Galca, Woo Sun Hee si Vizitiu, ultimele doua venite dupa 6 luni de pauza au fost principalele marcatoare ale meciului. Singurele care au miscat in front la Baia Mare au fost fetele de nationala - Geiger si Balint.

Rulmentul si HCM Baia Mare joaca saptamana viitoare in optimile Cupei EHF: Baia Mare cu Leipzig, iar Brasovul cu unguroaicele de la Alcoa. Dupa ce a dat lovitura la transferuri si le-a adus pe ucrainencele de nationala Pidpalova si Shymkute, Oltchim a batut la Roman cu 40-14 si a ramas lidera clasamentului, cu 3 puncte in fata Brasovului.