Inca o infrangere in Liga Campionilor! Larvik 34-31 Oltchim!

Oltchim Ramnicu Valcea Larvik HK Handbal
Data publicarii: Sambata 23 Octombrie 2010, 18:02
Data actualizarii: Sambata 23 Octombrie 2010, 20:29

Campioana Romaniei la handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a fot invinsa, sambata, in deplasare, de formatia norvegiana Larvik HK, scor 34-31 (17-18), in cel de-al treilea meci din grupa C a Ligii Campionilor.

Derbiul favoritelor la calificarea in grupele principale a inceput bine pentru Oltchim, care conducea dupa cinci minute, cu 3-2. Portarul Leganger si-a intrat treptat in "mana", inchizand apoi din ce in ce mai des in fata ofensivei valcene, care a avut si ratari copilaresti (5-3, min. 10). Mai mult, pivotul Heidi Loke a fost imposibil de oprit in atacul norvegian, marcand de trei ori consecutiv, dupa o performanta similara a lui Stange (11-6, min. 16). Cristina Neagu a avut parte de un tratament special, fiind marcata tot timpul, astfel ca pentru Oltchim batalia a devenit din ce in ce mai dificila, cu fiecare minut care trecea, mai ales ca in minutul 18 avea deja patru aruncari de la 7 metri ratate (13-8, min. 20). Melinda Geiger si-a facut debutul pentru Oltchim cu gol (14-11, min. 23), exemplul ei fiind urmat si de Fiera, aflata si ea la primul meci in Liga Campionilor (16-14, min. 27). Neagu a marcat superb pentru 16-15, Stanca a adus egalarea, 16-16, obligand Larvik sa intre la time-out. Ramona Farcau a adus Oltchim in avantaj, 16-17, dupa 25 de minute, scorul pauzei fiind stabilit de Stanca, cu un gol superb, inscris cu spatele, 17-18.

Oltchim a relut jocul cu doua mingi pierdute de Ozel, Larvik marcand in cele trei atacuri consecutive, 20-18 (min. 32). Nora Mork a fost imposibil de oprit pe partea dreapta, in tandem cu interul stanga Stange, iar erorile din jocul campioanei Romaniei au dus din nou scorul la o diferenta linistitoare pentru Larvik (28-21, min. 44). Oltchim nu a mai gasit antidot pentru jocul entuziasmant al nordicelor (30-22, min. 48), care s-au impus cu scorul de 34-31.
Echipa Oltchim a bifat a doua infrangere din trei jocuri in grupa C, evolutiile sale fiind departe de cele din sezonul trecut, cand a ajuns pana in finala Ligii Campionilor. Inaintea meciului din Norvegia, presedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu a declarat ca antrenorul Kovacs Peter nu este amenintat cu demiterea in cazul unei infrangeri, dar este greu de crezut ca va astepta pasiv ratarea calificarii in grupele principale ale Ligii Campionilor.

Marcatoare:
Larvik HK - Mork 9 goluri, Loke 7, Stange 7, Larsen 5, Riegelhuth 3, Johansen 2, Breivang 1.
Oltchim - Farcau 7, Stanca 6 goluri, Elisei-Ardean 4, Neagu 3, Fiera 3, Ozel 3, Geiger 2, Luca 1, Gatzel Han 1, Puscasu Curea 1.

Tot sambata, surpriza grupei C a venit din Danemarca, unde Randers HK a cedat in fata "codasei" de pana atunci, Toulon Handball, scor 25-29 (12-16).

In grupa C, Larvik este lider, cu 6 puncte, urmata de Oltchim, Toulon Handball si Randers HK, toate cu cate 2 puncte.
Oltchim a debutat cu ingrangere in actualul sezon al Ligii Campionilor, 23-27 cu Randers HK, dupa care a invins Toulon Handball, cu 28-19.

Programul campioanei Romaniei in grupa C este urmatorul: Toulon Handball-Oltchim (7 noiembrie), Oltchim-Randers HK (14 noiembrie), Oltchim-Larvik HK (21 noiembrie).

In sezonul trecut, formatia valceana a jucat finala Ligii Campionilor, pierduta in fata danezelor de la Viborg HK, obiectivul actualei stagiuni continentale fiind castigarea trofeului.