CSM București - Ferencvaros 27-21. Victorie importantă pentru "tigroaice" în fața liderului grupei

CSM Bucuresti - Ferencavaros Handbal Handbal
Data publicarii: Sambata 20 Noiembrie 2021, 18:22
Data actualizarii: Sambata 20 Noiembrie 2021, 18:31

CSM a disputat ultimul meci al anului în EHF Champions League, cea mai importantă competiție intercluburi din handbalul mondial, împotriva formației maghiare Ferencavros.

FINAL CSM București - Ferencvaros 27-21

CSM București a făcut o primă repriză spectaculoasă, reușind să intre la pauză cu o diferență de cinci goluri. Începutul a fost unul echilibrat, însă în ultimele zece minute ale reprizei, jucătoarele antrenate de Adrian Vasile s-au dezlănțuit și au marcat la foc automat, profitând de ratările unguroaicelor și de paradele portarului nostru.

• CSM București - Ferencvaros

Cea de-a doua parte a meciului le-a aparținut tot româncelor, care s-au aflat în avantaj pe tot parcursul partidei, avantaj pe care l-au menținut până la final.

A fost revanșa pe care CSM București și-a luat-o în fața celor de la Ferencvaros după ce, în meciul din etapa trecută, unguroaicele și-au adjudecat victoria pe teren propriu după un gol marcat în ultima secundă de joc.

Știrea inițială

Tigroaicele se vor lupta cu FTC-Rail Cargo Hungaria, ultima adversară din Grupa A. CSM și FTC s-au întâlnit week-end-ul trecut la „Érd Aréna” din Érd, într-o partidă contând pentru etapa a VII-a a Grupei A. CSM București a pierdut dramatic, la ultima fază a jocului, 30-31.

Partida de azi de la Sala Polivalentă reprezintă un bun prilej de revanșă pentru fetele lui Adrian Vasile, care se află în acest moment pe locul 6 în grupă, loc ce asigură continuarea luptei pentru un loc în sferturile de finală ale competiției.

LIVE CSM București - Ferencvaros, de la 17:00

Adversara tigroaicelor, FTC-Rail Cargo Hungaria, echipă pregătită de Gábor Elek, e prima în Grupa A, cu 12 puncte. FTC a contabilizat 5 victorii și două egaluri. FTC-Rail Cargo Hungaria (Grupa A) și Győri Audi ETO KC (Grupa B), campioana, respectiv vicecampioana Ungariei, sunt singurele echipe neînvinse în actualul sezon al DELO EHF Champions League!

• Partida de azi de la Sala Polivalentă din București va fi arbitrată de frații Karim și Raouf Gasmi (Franța).

Meciul dintre CSM București și FTC-Rail Cargo Hungaria din acest sezon nu e primul dintre cele două formații în Liga Campionilor. CSM și FTC s-au aflat pentru prima oară față în față în sezonul 2016-2017, în faza sferturilor de finală. Tigroaicele se impuneau în ambele manșe, 30-25 la București și 27-26 la Budapesta, și se calificau în Final Four-ul competiției, unde încheiau pe locul trei.

Cel de-al doilea episod al confruntărilor dintre CSM București și FTC a avut loc în sezonul 2018-2019 faza grupelor. Campioana României învingea clar la București, în tur, scor 36–31, și repeta evoluția excelentă de la Sala Polivalentă și în manșa secundă, 34-28.

Sezonul 2019–2020 consemna cel de-al treilea duel dintre CSM și FTC, de această dată în Main Round. În 25 ianuarie 2020, la Érd Aréna din Érd, FTC-Rail Cargo Hungaria bifa primul succes în fața echipei CSM București, scor 33-23. O lună mai târziu, tigroaicele își luau revanșa la București, scor 27–24. La finalul meciurilor din Grupa 1 a Main Round-ului, CSM București obținea biletele pentru sferturile de finală, fază care nu s-a mai disputat, sezonul 2019-2020 al Ligii Campionilor fiind întrerupt din pricina pandemiei de Covid-19.

Sorții au făcut ca CSM București și FTC-Rail Cargo Hungaria să joace în aceeași grupă și în următorul sezon, 2020-2021! Primul meci s-a disputat la Sala Polivalentă din București, în 18 octombrie 2020, și a fost câștigat de CSM, scor 25–19! FTC-Rail Cargo Hungaria își lua revanșa în fața tigroaicelor în partida retur, programată în 9 ianuarie 2021 la Budapesta, scor 31–27. CSM va disputa astăzi, de la 17:00, ultimul meci al anului în EHF Champions League, cea mai importantă competiție intercluburi din handbalul mondial, scrie siteul oficial al clubului condus de Gabi Szabo.

Duelul dintre CSM București și FTC-Rail Cargo Hungaria din acest sezon nu e primul dintre cele două formații în Liga Campionilor. CSM și FTC s-au aflat pentru prima oară față în față în sezonul 2016-2017, în faza sferturilor de finală. Tigroaicele se impuneau în ambele manșe, 30-25 la București și 27-26 la Budapesta, și se calificau în Final Four-ul competiției, unde încheiau pe locul trei.

Sorții au făcut ca CSM București și FTC-Rail Cargo Hungaria să joace în aceeași grupă și în următorul sezon, 2020-2021! Primul meci s-a disputat la Sala Polivalentă din București, în 18 octombrie 2020, și a fost câștigat de CSM, scor 25–19! FTC-Rail Cargo Hungaria își lua revanșa în fața tigroaicelor în partida retur, programată în 9 ianuarie 2021 la Budapesta, scor 31–27.