Ce a spus Luis Enrique după ce l-a lăsat pe Kylian Mbappe pe banca de rezerve, la primul meci de la anunțul că pleacă de la PSG

Luis Enrique kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 12:19
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 12:25

Paris Saint-Germain a jucat în deplasare cu Nantes în etapa cu numărul 22 din Ligue 1.

Campioana en-titre din Franța s-a impus cu 2-0 în duelul de pe terenul lui Nantes, datorită golurilor marcate de Lucas Hernandez și Kylian Mbappe din penalty, în minutele 60, respectiv 78. Cel din urmă a jucat primul său meci de la anunțul că va pleca de la PSG la finalul sezonului, însă nu a fost titular.

Luis Enrique a ales să îl țină pe banca de rezerve pe Mbappe, care i-a anunțat pe oficialii de pe Parc des Princes că va părăsi echipa în această vară. Atacantul francez a fost trimis în teren în minutul 62, în locul lui Asensio.

Luis Enrique a vorbit despre Kylian Mbappe

Luis Enrique a vorbit la finalul victoriei cu Nantes despre cât de importante au fost cele trei puncte obținute, iar când a fost întrebat despre decizia de a-l lăsa pe Kylian Mbappe pe banca de rezerve a răspuns tranșant.

„Să venim pe acest stadion cu un ambient incredibil după un meci din Champions League complicat, am încercat să schimbăm echipa. Unii au putut să primească niște minute.

E bine ca toți fotbaliștii să fie implicați. Cu Mbappe ne înțelegem foarte bine, nu există nicio problemă”, a declarat Luis Enrique conform Mundo Deportivo

• Paris Saint-Germain este lider în Ligue 1 cu 53 de puncte, având un avans de 14 puncte față de Nice.
  • Kylian Mbappe este lider detașat în clasamentul golgheterilor, având 21 de reușite în acest sezon, cu 10 mai mult decât Ben Yedder.