Motivul pentru care Kylian Mbappe a fost trecut pe banca de rezerve după ce a anunțat că pleacă de la PSG

kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 08:18
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 08:17

Paris Saint-Germain, cu Kylian Mbappe intrat în repriza secundă, a învins pe terenul lui Nantes, scor 2-0, în etapa #22 din Ligue 1.

PSG i-a impus grație golurilor marcate de Lucas Hernandez (60') și Kylian Mbappe (78' - penalty). Mbappe a început meciul pe banca de rezerve și a intrat în minutul 62, în locul lui Marco Asensio.

Kylian Mbappe, rezervă după ce a anunțat că pleacă de la PSG

Pentru Kylian Mbappe a fost primul meci după ce în presa internațională a apărut informația că starul francez a anunțat-o pe Paris Saint-Germain că nu își va prelungi contractul scadent în vara acestui an.

Totuși, decizia de a fi lăsat pe banca de rezerve nu are legătură cu anunțul lui Mbappe. Jurnalistul Fabrizio Romano susține că Luis Enrique a vrut să îl odihnească pe atacant după meciul din Liga Campionilor, iar conducerea nu a fost implicată în această hotărâre.

"Kylian le-a transmis celor de la PSG că este disponibil să dea ce are mai bun până în iunie, însă nu există nicio șansă să rămână. Mbappe a primit din ianuarie o ofertă de la Real Madrid", a mai scris sursa citată.

După meciul cu Nantes, Kylian Mbappe a ajuns la 32 de goluri marcate în 31 de meciuri din acest sezon.

PSG este lider autoritar în campionatul Franței, cu 53 de puncte, la 14 lungimi peste a doua clasată, Nice.