VIDEO EXCLUSIV Nicolae Dică, on fire! Atingerea de geniu care a stârnit ropote de aplauze la Gala Mihai Neșu

Data publicarii: Joi 04 Mai 2023, 18:13
Data actualizarii: Joi 04 Mai 2023, 18:50

Gala Mihai Neșu, desfășurată pe Stadionul Arcul de Triumf din București, live pe Pro Arena, VOYO și Sport.ro

Nicolae Dică, on fire!

Fotbalist cu o tehnicitate ridicată, Nicolae Dică și-a arătat maiestria și în meciul de pe Stadionul Arcul de Triumf. Fostul antrenor de la CS Mioveni, component al generației UEFAntastice a Stelei, a avut prima mare ocazie a partidei de la Gala Neșu. Dică a jucat cu tricoul cu numărul 10, mai mult în banda dreaptă, și a pus pe contre pied mai mereu defensiva selecționatei All Stars.

Nicolae Dică, moment genial

În minutul 5, piteșteanul în vârstă de 43 de ani a avut o atingere de geniu. Demarcat în careul oaspeților, la 15 metri de poartă, Dică a trimis o minge lobată, cu interiorul, în cros, în aplauzele celor 5.000 de spectatori prezenți pe arena de lângă Parcul Herăstrău.

Goalkeeper-ul Mucha s-a întins salvator și a respins mingea peste poartă. A rămas 0-0 doar câteva minute, pentru recitalul a fost deschis de Florin Cernat, șase minute mai târziu. Selecționata României a fost condusă de Gheorghe Hagi. În echipa stelelelor căpitan a fost campionul mondial și european cu Franța, Robert Pires, fostul mare fotbalist al lui Arsenal Londra.

Meciul se poate vedea pe Pro Arena și VOYO.