Radu Drăgușin i-a impresionat pe suporterii lui Tottenham! Aspectul care i-a dat pe spate pe fanii englezi

radu dragusin luton town Tottenham Fotbal extern Radu Drăgușin, în meciul Tottenham - Luton Town / Foto: Imago
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 20:39
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 20:39

Radu Drăgușin (22 de ani) a fost integralist în partida câștigată cu scorul de 2-1 de Tottenham în fața celor de la Luton Town.

Oaspeții au deschis scorul după doar trei minute cu un șut expediat cu stângul din careu. Formația lui Ange Postecoglou a întors scorul în repriza secundă după un autogol al lui Kabore și un gol semnat de Heung Min Son în minutul 86.

Radu Drăgușin, lăudat de fanii lui Tottenham după victoria cu Luton Town

Prestația lui Radu Drăgușin a fost apreciată de suporterii lui Spurs, care, pe rețelele sociale, au avut cuvinte de laudă la adresa internaționalului român, pe care l-au considerat unul dintre ”motoarele” echipei.

Fanii lui Tottenham au remarcat în primul rând atitudinea ofensivă a fundașului român, care a încercat de multe ori să împingă jocul echipei sale.

• De multe ori a părut că Drăgușin poate anticipa pasele și a luate fazele pe contr propriu atunci când era închis. Este doar al doilea meci, dar a fost destul de bun.

• În a doua repriză, Radu Drăgușin a urcat de câteva ori cu mingea și a găsit spații. Se vede că este puțin inconfortabil în anumite unghiuri de pasare, dar a ținut bine de minge și a apărat bine.

• Drăgușin s-a descurcat mai bine azi, foarte bune pasele cu stângul și felul în care a avansat cu mingea la picior.

• Drăgușin este un dribleur mai bun decât mulți alți jucători ai noștri. A împins foarte bine jocul.

• Cât de bun a fost Drăgușin în a doua repriză, se vede ce poate face puțină răbdare.

Reacția lui Ange Postecoglou după Tottenham - Luton 2-1

Este un meci pe care ar fi trebuit să ni-l facem mai ușor. Toate echipele luptă pentru îndeplinirea unui obiectiv, iar Luton nu putea să se aplece în fața noastră. Trebuia să merităm această victorie și cred că am reușit să facem acest lucru.

Cred că este important (n.r. că Tottenham reușește să revină). Am fost dezamăgit de golul pe care l-am primit, cred că putea fi evitat. Cred că băieții au reușit să își păstreze calmul și au continuat să joace fotbal.

Nu vei putea niciodată să desfaci complet o echipă. Dacă am fi fost în avantaj, jocul ar fi fost mai confortabil, dar băieții au dat dovadă de caracter.

Son continuă să aibă prestații foarte bune. A avut câteva ocazii bune de gol, dar a fost puțin ghinionist. A fost un jucător important pentru acest club foarte mult timp și va continua să fie. Este foarte dedicat, are așteptări uriașe și dă totul cât timp se află pe teren”, a spus Ange Postecoglou la finalul meciului, conform BBC.