VIDEO Motivul brutal pentru care portarul a fost schimbat după doar 20 de secunde la începerea meciului, în campionatul Sloveniei

NK Rogaska Slovenia Zan Lorber Fotbal extern sursa foto: captură video
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 18:04
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 18:21

Un meci din campionatul Sloveniei a avut parte de o situație controversată, din cauza regulilor interne.

Olimpija Ljubljana și NK Rogaska au fost adversare în etapa a 20-a în campionat, partida încheindu-se la egalitate, scor 2-2.

Aflați pe ultimul loc în clasament, oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, însă s-au văzut egalați până la final, golul remizei fiind marcat în minutul 92.

RK Rogaska se află pe ultimul loc, cu 12 puncte, cu șanse minime de a se salva de la retrogradare, în timp ce Olimpija Ljubljana ocupă poziția secundă, la distanță de 12 puncte față de liderul Celje.

Portarul lui RK Rogaska, schimbat după 20 de secunde

În campionatul Sloveniei există o regulă potrivit căreia formațiile din primul eșalon trebuie să înceapă partidele cu un anumit număr de jucători U21, fără să fie obligați să-i folosească până la final.

RK Rogaska nu a avut o altă variantă decât să-l titularizeze pe Zan Lorber (17 ani), care a fost schimbat după doar câteva secunde cu Adjin Mulalic.