Colegi la nationala, rivali la club! Declaratia superba dupa gafa lui Buffon cu Spania: "As prefera sa faca asemenea gafe la Juventus!" :)

Gianluigi Buffon Danielle de Rossi Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2016, 11:06
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2016, 11:07

Italia 1-1 Spania / Italia a reusit sa salveze un egal in finalul partidei cu Spania din preliminariile CM 2018.

Cei doi protagonisti ai Italiei in partida cu Spania au fost Daniele De Rossi si Gianluigi Buffon. Daca primul si-a salvat echipa reusind sa inscrie din penalty in minutul 82, Buffon a comis o gafa rar vazuta in cariera acestuia.

De Rossi l-a aparat pe Buffon la finalul partidei: "Cel mai bun portar din istorie mai poate face si greseli la randul lui - altfel, ar fi o masinarie" a spus jucatorul Romei pentru Rai Sport.

Mijlocasul a glumit apoi pe seama rivalitatii dintre echipele lor de club: "As prefera ca el sa faca asemenea gafe pentru Juventus si nu pentru Italia, dar nu le poti avea pe toate!" a mai spus De Rossi.

Italia a avut o prima repriza modesta in care nu a avut niciun sut spre poarta Spaniei si a avut o posesie de doar 28%. Cu toate astea, De Rossi crede ca Italia merita egalul: "A fost dificil, mai ales in prima repriza. Spania a controlat mereu mingea, dar in prima repriza am fost prea retrasi si le-am permis prea mult sa aiba mingea. Am facut tackling-uri prea <moi> si tot le permiteam sa tina mingea.

Prima repriza a fost proasta, a doua a fost mult mai buna - revenirile sunt in ADN-ul nostru. Remiza nu reprezinta cel mai bun rezultat dar cred ca acest grup care s-a descurcat bine la Euro continua sa fie puternic.

Cand primesti gol, atitudinea trebuie sa se schimbe. Inainte de golul primit am fost prea timizi si nu i-am impins sa greseasca. Multe echipe in situatia noastra ar fi pierdut, dar noi am facut egal si am riscat pentru un gol al victoriei pe final. Am avut din nou intensitatea potrivita" a incheiat De Rossi.