frida maanum Arsenal Chelsea Christian Eriksen Fotbal extern Frida Maanum s-a prăbușit pe gazon în timpul partidei dintre Arsenal și Chelsea / Foto: Imago
Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 19:39
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 19:47

Fotbalul feminin a fost aproape de o tragedie luni seară la partida dintre Arsenal și Chelsea din finala Cupei Ligii Angliei.

Arsenal s-a impus cu scorul de 1-0, după golul marcat de Stina Blackstenius în minutul 116, însă londonezii au trecut prin momente extrem de dificile în timpul meciului.

Frida Maanum s-a prăbușit în timpul meciului Arsenal - Chelsea

• Frida Maanum s-a prăbușit pe gazon în timpul partidei dintre Arsenal și Chelsea / Foto: Imago

În timpul meciului, norvegianca Frida Maanum, în vârstă de 24 de ani, s-a prăbușit pe gazon într-o manieră care a adus aminte de stopul cardio-respirator suferit de Christian Eriksen la EURO 2020.

Totul s-a petrecut pe finalul celei de-a doua reprize. Inițial, arbitrul a lăsat jocul să continue, însă, speriați, fanii l-au alertat pe central, iar acesta a fluierat întreruperea meciului.

Prima care a ajuns la Maanum a fost coechipiera sa, Katie McCabe, care a fost și cea care a chemat de urgență medicii pe gazon. McCabe și-a ținut departe coechipierele de Maanum în timp ce medicii au tratat-o pe teren timp ce opt minute.

Jucătoarele lui Arsenal au făcut ”paravan” în jurul jucătoarei căzute pe gazon, la fel cum au făcut și jucătorii danezi în jurul lui Eriksen. Lui Maanum i-a fost pusă o mască de oxigen și a fost scoasă pe targă în aplauzele spectatorilor aflați în tribune.