FOTO Au jucat pentru prima oară cu o echipă din Europa și a ieșit rău! Starul Kvaratskhelia a privit „măcelul” de pe bancă

Georgia georgia-mongolia Mongolia Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 23:22
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 23:38

Georgia va debuta în preliminariile pentru EURO 2024 cu un meci împotriva Norvegiei, pe 28 martie.

Până la întâlnirea cu nordicii, gruzinii au disputat un amical exotic, în fața naționalei din Mongolia. Partida disputată la Batumi a fost una cu încărcătură istorică pentru asiatici, care au jucat pentru prima oară cu o formație din Europa.

Clasată pe locul 183 în clasamentul FIFA, Mongolia nu s-a calificat niciodată la un turneu final continental. În urmă cu doi ani, în preliminariile Cupei Mondiale, mongolii au suferit o înfrângere cu 0-14 în fața Japoniei.

Mongolia, demolată la primul ei meci cu o națională din Europa

Georgia, pregătită de francezul Willy Sagnol, a deschis scorul în minutul 15, prin Volkovi, dar s-a trezit egalată după jumătate de oră. Baljinnyam Batbold, un fotbalist din campionatul intern, a înscris pentru Mongolia și a intrat în istoria țării. La pauză a fost 1-1, dar georgienii s-au dezlănțuit în a doua repriză.

Chakvetadze, de două ori, Lobzhanidze, Beridze și Zivzivadze au marcat pentru gazde, care au câștigat în final cu 6-1. Sagnol l-a menajat pe starul Khvicha Kvaratskhelia, de la Napoli, care a privit victoria alor săi de pe bancă. La finalul jocului, delegația Mongoliei a fost aplaudată de suporterii georgieni.

Georgia, locul 78 în clasamentul FIFA, se află în grupa A din preliminariile pentru EURO 2024, alături de Spania, Norvegia, Scoția și Cipru.

Mongolia, învinsă de Laos și Filipine

Mongolia este antrenată de un tehnician japonez, Ichiro Otsuka. Din lotul deplasat în Georgia, un singur jucător nu evoluează în campionatul intern: Ganbayar Ganbold, care e legitimat la KFC Komárno, în a doua ligă din Slovacia.

Ultima victorie a mongolilor a fost în fața celor din Yemen, în iunie 2022. De altfel, e singurul succes obținut de Mongolia anul trecut, în care a pierdut cu echipe modeste precum Laos, Filipine sau Palestina și a remizat cu Bangladesh.

Întreg lotul Mongoliei este cotat la 1 milion de euro. Cel mai bine cotat mongolez este portarul, care valorează 150.000 de euro, potrivit Transfermarkt. Ganbayar Ganbold, jucătorul care evoluează în Slovacia, e cotat la 125.000.