Ajax a suferit cel mai drastic eșec din istorie! Dezastru pentru ”Lăncieri” în fața marii rivale Feyenoord

feyenoord ajax Fotbal extern Partida dintre Feyenoord și Ajax / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 18:31
Data actualizarii: Duminica 07 Aprilie 2024, 18:31

Ajax a pierdut cu 0-6 partida cu marea rivală Feyenoord, în etapa cu numărul 29 din Eredivisie.

La pauză, tabela de scor arăta 3-0 în favoarea gazdelor, după golurile marcate de Paixao (minutul 34), Minteh (minutul 35) și Hancko (minutul 45+1). În repriza secundă, cei de la Feyenoord au mai înscris de trei ori. Minteh a făcut dubla în minutul 56, iar Paixao, în minutul 66. Timber și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 62.

Ajax a suferit cel mai drastic eșec din istoria clubului

Feyenoord ocupă locul doi în clasamentul din Eredivisie, cu 69 de puncte acumulate în 29 de meciuri, în timp ce Ajax este pe locul șase, cu 45 de puncte.

Pentru Ajax este cel mai mare eșec suferit în fața lui Feyenoord și este pentru prima dată în istoria clubului din Amsterdam când nu reușește să marcheze în fața marii rivale în două meciuri consecutive. ”Lăncierii” au fost dominați de la un capăt la altul al partidei. Ajax nu a avut niciun șut pe poartă în prima repriză a meciului.

Nici în repriza secundă formația pregătită de John van’t Schip nu a arătat mai bine, însă a reușit să trimită un balon pe spațiul porții.

Este cea mai drastică înfrângere suferită din istoria clubului Ajax.