VIDEO EXCLUSIV Play-off Conference League: ce au făcut vecinii din Ungaria și Bulgaria în competiția devenită doar un vis pentru România

play-off conference league Ayoub El Kaabi Daniel Podence Ferencvaros Budapesta ludogoret razgrad Conference League
Data publicarii: Vineri 16 Februarie 2024, 08:36
Data actualizarii: Vineri 16 Februarie 2024, 08:43

Joi seara s-au disputat manșele tur din play-off-ul pentru optimile de finală ale competiției.

Sturm Graz a obţinut o victorie clară, 4-1 cu Slovan Bratislava, joi seara, pe teren propriu, în prima manşă a play-off-ului pentru optimile de finală ale Europa Conference League la fotbal.

Ajax Amsterdam a reuşit o revenire de senzaţie cu Bodo/Glimt, obţinând egalul, 2-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

Albert Groenbaek a realizat o dublă (17, 64) pentru fosta adversară a formaţiei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în play-off-ul competiţiei, dar ''lăncierii'' au obţinut egalarea după ce scandinavii au rămas în zece.

Branco van den Boomen (90+1 - penalty) şi Steven Berghuis (90+7) au punctat pentru Ajax.

Dinamo Zagreb a învins-o în deplasare pe Betis Sevilla cu 1-0, prin golul lui Bruno Petkovic (76 - penalty).

Molde a avut 3-0 cu Legia după mai puţin de o jumătate de oră, dar polonezii au înscris de două ori în repriza secundă şi păstrează şanse de a ajunge în optimi după acest eşec la limită (2-3).

Eintracht Frankfurt a condus-o cu 2-0 pe Union Saint-Gilloise, după zece minute, în Belgia, însă gazdele au revenit şi au smuls egalul.

Marocanul Ayoub El Kaabi (83 - vezi galeria foto, alături de rabona coechipierului Daniel Podence) a marcat golul prin care Olympiakos Pireu a învins-o pe Ferencvaros Budapesta, cu 1-0.

Rezultatele din turul play-off-ului Conference League

Molde FK - Legia Varşovia 3-2

Au marcat: Fredrik Gulbrandsen 12, 19, Markus Kaasa 24, respectiv Josue 64, Rafal Augustyniak 71.

Olympiakos Pireu - Ferencvaros Budapesta 1-0

A marcat: Ayoub El Kaabi 83.

Sturm Graz - Slovan Bratislava 4-1

Au marcat: Mika Biereth 4, Jon Gorenc-Stankovic 27, Otar Kiteişvili 64 - penalty, Amady Camara 90+1, respectiv Gerson Rodrigues 8.

Cartonaş roşu: Vladimir Weiss (Slovan) 78.

Union Saint-Gilloise - Eintracht Frankfurt 2-2

Au marcat: Mathias Rasmussen 31, Gustaf Nilsson 68, respectiv Fares Chaibi 3, Sasa Kalajdzic 10.

Cartonaş roşu: Charles Vanhoutte (Union) 78.

Ajax Amsterdam - Bodo/Glimt 2-2

Au marcat: Branco van den Boomen 90+1 - penalty, Steven Berghuis 90+7, respectiv Albert Groenbaek 17, 64.

Cartonaş roşu: Odin Luras Bjortuft (Bodo/Glimt) 90.

Maccabi Haifa - KAA Gent 1-0

A marcat: Frantzdy Pierrot 65.

Real Betis Sevilla - Dinamo Zagreb 0-1

A marcat: Bruno Petkovic 76 - penalty.

Servette Geneva - Ludogoreţ Razgrad 0-0