Timothy Weah george weah SUA - Tara Galilor CM 2022
Data publicarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 23:01
Data actualizarii: Luni 21 Noiembrie 2022, 23:08

Timothy Weah (22 de ani) a marcat primul gol al Statelor Unite ale Americii la Campionatul Mondial din Qatar.

În meciul cu Țara Galilor, Weah a trimis mingea pe lângă portarul advers și a deschis scorul în minutul 36. Americanii nu au reușit, însă, să câștige prima partidă de la turneul final. Galezii au egalat în minutul 82 prin Gareth Bale, care a punctat din penalty și a stabilit scorul final, 1-1.

Fiul lui George Weah a marcat primul gol al SUA la Mondialul din Qatar!

TimWeah este fiul lui George Weah, legendarul jucător al lui AC Milan, câștigător al Balonului de Aur în 1995 și actual președinte al țării sale, Liberia.

Cu Liberia, Weah nu a reușit niciodată să ajungă la un Campionat Mondial, dar se bucură acum de reușita fiului său, care joacă pentru naționala Statelor Unite, deși deține și cetățenia franceză.

Site-urile de specialitate îl evaluează pe Timothy Weah la 12 milioane de euro. Pentru a-l transfera de la PSG, Lille plătea zece milioane de euro în 2019.

Până la 22 de ani, atacantul născut la New York a mai evoluat și pentru Celtic, cu care a câștigat titlul în Scoția.

Prima etapă în Grupa B de la Campionatul Mondial

Anglia este pe primul loc după prima etapă a Cupei Mondiale din Grupa B, cu trei puncte, după victoria categorică obținută în fața Iranului, scor 6-2.

SUA și Țara Galilor ocupă locurile doi, respectiv trei. În următoarea rundă, americanii vor juca în compania Angliei, iar galezii își vor măsura forțele cu ultima clasată, Iran.