FOTO ȘI VIDEO Ce preluare! Ce pasă! Ce execuție! Richarlison, fază de nota 10 în Brazilia - Coreea de Sud

brazilia - coreea de sud qatar 2022 Richarlison CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 05 Decembrie 2022, 22:05
Data actualizarii: Luni 05 Decembrie 2022, 22:03

În minutul 29, Richarlison a preluat o minge cu capul, a trecut de doi adversari, a pasat, mingea a ajuns la Thiago Silva care l-a servit excelent pe atacantul brazilian care, de altfel, a plasat mingea și l-a învins fără nicio problemă pe goalkeeperul Coreei de Sud, Kim.

Brazilienii au făcut show complet în primele 45 de minute. Vinicius a deblocat tabela în minutul 7, Neymar a majorat diferența în minutul 13, Richarlison a dus scorul la 3-0, iar Lucas Paqueta a marcat cu sânge rece în minutul 36.

Selecționerul sud-americanilor, Tite, a fost tot un zâmbet la fiecare gol al elevilor săi. La reușita lui Richarlison, chiar i-a imitat celebrarea starului de la Tottenham Hotspur.

Brazilia - Coreea de Sud, înainte de meciul direct

Brazilia este considerată una dintre naționalele favorite la câștigarea Campionatului Mondial din Qatar. În cursa pentru al șaselea trofeu de campioana mondială, Brazilia trebuie să treacă în optimile de finală de Coreea de Sud.

Asiaticii au reușit să învingă Portugalia, scor 2-1, victorie în urma căreia au ieșit din grupe și au trimis Uruguay acasă.

Coreea de Sud a trecut o singură dată de faza optimilor de finale ale unui Campionat Mondial, la ediția din 2002, când au ajuns până în semifinale.