A treia echipa africana din istorie in sferturile CM! SUA 1-2 Ghana! Vor juca cu Uruguay!

SUA Cupa Mondiala Ghana SUA - Ghana CM 2010
Data publicarii: Duminica 27 Iunie 2010, 00:00
Data actualizarii: Duminica 27 Iunie 2010, 09:09

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Nebunie de nedescris in Africa, acolo unde singura echipa de pe continentul negru ramasa la Cupa Mondiala a reusit o calificare istorica in sferturile de finala.

Ghana este treia echipa africana din istorie in sferturile unei Cupe Mondiale, dupa Camerun in 1990 si Senegal in 2002.

Ghana a deschis scorul in minutul 6 prin Kevin-Prince Boateng, care i-a depasit in viteza pe fundasii americani si a inscris cu un sut de la 16 metri pe langa poartarul Howard.

Antrenorul americanilor, Bob Bradley, a mutat imediat si a facut pana la inceputul reprizei secunde doua schimbari. Edu a intrat in locul lui Clark, iar Feilhaber in locul lui Findley!

S-a vazut imediat. SUA a inceput ca din tun repriza a doua, iar Dempsey l-a fortat pe Jonathan sa provoace penalty in minutul 61. London Donovan a transformat cu emotii, mingea trimis de el lovind bara inainte sa intre in poarta.

Americanii au fortat golul victoriei, dar n-au mai reusit sa loveasca pe final, la fel cum au facut in meciurile din grupe de doua ori.

Cele 90 de minute s-au incheiat la egalitate, iar meciul a intrat in prelungiri. A fost prima partida de la Cupa Mondiala care s-a incheiat in 120 de minute.

Nu s-a ajuns la penaltyuri in schimb, pentru ca ghanezii au pornit mai bine si prelungirile, Gyan reusind sa marcheze in minutul 93.

Ghanezul le-a luat fata fundasilor americani si l-a executat pe Howard de la 16 metri cu o bomba sub bara transversala.

SUA a fortat egalarea pana la finalul prelungirilor, insa oamenii lui Bob Bradley n-au mai fost loviti de magia care i-a ajutat sa produca atatea surprize de-a lungul timpului.

Sarbatoarea s-a declansat pe continentul african, iar ghanezii se bucura ca echipe ca Franta sau Italia vor privi la ei cum se dueleaza cu Uruguay in sferturile de finala.