SURPRIZA de proportii! Messi, DETRONAT pentru prima data dupa 4 ani! Cristiano Ronaldo i-a dat lovitura decisiva si ii poate lua Balonul de Aur anul viitor! Cum si-a depasit rivalul:

Cristiano Ronaldo Lionel Messi Real Madrid Campionate externe
Data publicarii: Marti 07 Mai 2013, 18:33
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2013, 18:35

►Pantilimon, titular in cea mai veche FINALA din lume! FA Cup: City - Wigan, sambata 19:15 in direct Sport.ro si Voyo.ro!

Cristiano Ronaldo a devenit liderul clasamentului facut de Castrol EDGE care analizeaza evolutiile tuturor jucatorilor din primele 5 ligi ale Europei in ultimele 12 luni!

Starul lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo, are motive sa zambeasca! Batut de Lionel Messi in lupta pentru Balonul de Aur in ultimii 4 ani, Ronaldo poate spera sa isi ia revansa si sa fie urmatorul castigator! A facut deja primul pas - l-a depasit pe Messi in ultimul clasament facut de Castrol EDGE.

Ronaldo este doar pentru a 2-a oara liderul acestui clasament si pentru prima data din decembrie 2009 incoace! Forma fantastica a lui Ronaldo din ultimul an l-a propulsat peste marele sau rival - Ronaldo a dat 46 de goluri in ultimele 12 luni in cele 46 de meciuri in care a jucat! Nimeni nu il poate depasi nici in clasamentul suturilor la poarta - are o medie de 5.2 suturi pe meci!

Caderea lui Messi pe locul secund poate fi explicata prim declinul pe care l-a avut in luna aprilie. Cum clasamentul ia in calcul punctele cumulate in ultimele 12 luni, punctajul de 1098 de puncte per 90 de minute din aprilie 2012 a fost inlocuit cu unul sub asteptari, de doar 687 de minute per 90 de minute din aprilie 2013. In schimb, Ronaldo a strans 1206 puncte per 90 de minute in aprilie 2013 si l-a depasit astfel pe Messi!

Chiar daca a fost depasit in acest clasament care analizeaza toate aspectele jocului fiecarui jucator, Messi ramane cel mai bun marcator din primele 5 ligi din Europa - in 2013 are 18 goluri in 13 partide si 7 pase decisive!

Un salt spectaculos a avut Robert Lewandowski - polonezul care a marcat 4 goluri impotriva Realului in CL a urcat 22 de locuri, pana pe pozitia a 5-a! Un alt jucator cu un salt impresionant este Thomas Muller, cel care a ajuns pe locul 3 dupa ce era pe 72 in urma cu fix un an! El a fost decisiv in marcarea a 34 de goluri in ultimele 38 de partide din Bundesliga sau Champions League.