Ce a avut de zis Cosmin Olăroiu după ce a fost umilit în Supercupa Emiratelor

Cosmin Olaroiu Al Sharjah Supercupa Emiratelor Campionate externe Cosmin Olăroiu
Data publicarii: Vineri 29 Decembrie 2023, 22:11
Data actualizarii: Vineri 29 Decembrie 2023, 22:10

Al Ahli Dubai - Al Sharjah s-a încheiat 6-2.

Cele două echipe s-au întâlnit în finala Supercupei Emiratelor Arabe Unite. La capătul celor 90 de minute, Al Ahli a punctat de șase ori, după ce a fost condusă cu 2-0, și și-a adjudecat trofeul.

Cosmin Olăroiu, care se află la Sharjah din noiembrie 2021 și care mai are contract cu trupa din Emiratele Arabe Unite până în 2025, a vorbit despre eșecul de pe ”Al Maktoum Stadium” din Dubai.

• ”Oli” a precizat că Supercupa a fost o tragedie și că elevii săi au cedat după ce au primit gol și cartonaș roșu

”După ce am reușit să marcăm de două ori, în loc să marcăm golul trei și apoi golul patru, Supercupa s-a transformat într-o tragedie pentru noi și am cedat.

Le-am făcut cadou un penalty și am jucat în inferioritate numerică. Apoi, golurile lor au fost toate cadouri, pasele au venit din partea noastră”, au fost cuvintele lui Cosmin Olăroiu.

Pentru Cosmin Olăroiu urmează acum o pauză, campionatul din Emiratele Arabe Unite urmând să se reia la mijlocul lunii februarie. După primele 12 etape, Al Sharjah ocupă locul 4, cu 22 de puncte, la opt lungimi în spatele liderului Al Wasl.

Al Sharjah, echipa lui Olăroiu, eșec clar în Supercupă, 2-6 contra lui Al Ahli Dubai

Olăroiu, un specialist în Supercupa Emiratelor, cu patru astfel de trofee în palmares, nu a găsit o soluție și pentru duelul cu Al Ahli Dubai, de vineri. Al Sharjah a condus cu 2-0 din minutul 26, după golurile marcate de Ousmane Camara și Moussa Marega, însă echipa tehnicianului român s-a prăbușit ulterior.

Jocul s-a rupt din minutul 32, când fundașul lui Al Sharjah, Abdelaziz Salim Ali, a văzut direct cartonașul roșu și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Până la pauză, Al Ahli Dubai a marcat de trei ori și a trecut în avantaj: Federico Cartabia (36' - penalty, 43') și Yahya Al Ghassani (45+5') au fost autorii reușitelor.

Olăroiu a făcut trei schimbări imediat după pauză, însă situația s-a înrăutățit. Al Ahli Dubai a mai marcat de trei ori în actul secund, prin Mateusao (68'), Harib Suhail (79') și Yuri Cesar (88'), iar Al Sharjah a suferit un eșec usturător, 2-6. În prelungiri, trupa lui Olăroiu a mai avut un eliminat - brazilianul Lucas Caio, care a încasat al doilea galben.