VIDEO Recordul istoric stabilit de Cristiano Ronaldo după tripla cu Tottenham. Portughezul a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile

Cristiano Ronaldo cel mai bun marcator Manchester United record istoric Anglia
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 20:55
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 21:16

Cristiano Ronaldo a marcat trei goluri în partida cu Tottenham, meci din etapa 29 din Premier League.

Starul portughez a reușit o primă repriză entuziasmantă, pe parcursul căreia a băgat mingea în poartă de două ori, în minutele 12, 38 și 82.

Datorită celor două goluri, Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record, devenind cel mai bun marcator din istoria fotbalului, cu 807 reușite.

Fotbalistul celor de la Manchester United l-a depășit pe Joosef Bican, care avea 805 goluri reușite în perioada 1931-1955.

De ce a lipsit Cristiano Ronaldo în derby-ul cu City

Înaintea derby-ului cu Manchester City, 1-4, din runda 28 din Premier League, presa din Anglia a anticipat că Cristiano Ronaldo (37 ani) nu va face parte din lot. Publicațiile din Marea Britanie au scris însă că superstarul portughez nu intra în planurile lui Ralf Rangnick (63 ani) pentru duelul cu Pep Guardiola (51 ani) și că a fost anunțat că va intra în repriza a doua. Lucru pe care Ronaldo nu l-a acceptat și a preferat să nu fie luat în calcul pentru această partidă.

Însă, starul portughez a lămurit întreaga situație pe conturile de social media. Acesta a adăugat o fotografie de la antrenament și a dat de înțeles că a fost indisponibil din punct de vedere medical.

„Munca îți asigură o recuperară rapidă. Sunt nerăbdător să mă întorc pe teren și să-mi ajut echipa”, a scris Cristiano Ronaldo pe conturile oficiale de social media.