Roxana Cocos a castigat doua medalii de bronz, la CE de haltere de la Minsk

CE haltere Roxana Cocos Alte sporturi
Data publicarii: Joi 08 Aprilie 2010, 17:51
Data actualizarii: Joi 08 Aprilie 2010, 17:52

Sportiva Roxana Cocos a castigat, joi, la categoria 63 de kilograme, medaliile de bronz la stilul aruncat (130 kilograme) si la total (229 kilograme), la Campionatul European de haltere de la Minsk.

La stilul smuls, Roxana Cocos a ridicat 99 de kilograme, la a treia incercare (locul patru), iar la stilul aruncat a intrat in concurs la 122 kilograme, cu o reusita. Au urmat inca doua performante, la 127 kilograme si 130 kilograme, care i-au adus medalia de bronz. Sportiva romana a castigat aceeasi medalie si la total, cu 229 kilograme.
Roxana Cocos a fost singura reprezentanta a Romaniei la feminin, dar si ultima din delegatie, in concursul de la Minsk.

Performerii zilelor anterioare din delegatia Romaniei, la CE de la Minsk, au fost Antoniu Buci (cat. 62 kg), medalie de aur la stilul aruncat si medalie de argint la total, respectiv Ninel Miculescu (cat. 69 kg), triplu medaliat cu aur, la stilurile smuls si aruncat, si la total.

Obiectivul delegatiei tricolore - castigarea a patru medalii, din care doua la total - a fost indeplinit inca de miercuri. FR Haltere isi propusese sa inscrie 11 sportivi la CE de la Minsk, dar din cauza lipsei banilor a fost nevoita sa deplaseze doar cinci sportivi, din care trei au castigat, in total, sapte medalii.