Emerging Springboks - Romania 25-13 la IRB Nations Cup

Data publicarii: Vineri 20 Iunie 2008, 22:20
Data actualizarii: Vineri 20 Iunie 2008, 22:24
Echipa de rugby a Romaniei n-a reusit minunea la IRB Nations Cup. Sud africanii de la Emerging Springboks si-au pastrat trofeul castigat anul trecut.

A fost ultimul meci la nationala Romaniei pentru Romeo Gontineac, care a adunat 76 de selectii, cu una mai putin decat recordmanul Adrian Lungu.

Sud africanii de la Emerging Springboks le-au suflat romanilor titlul de la IRB Nations Cup - cel mai tare turneu de rugby organizat vreodata in Romania. Stejarii s-au tinut bine in prima repriza in fata echipei secunde a Africii de Sud, campioana mondiala en-titre - la pauza, sud africanii au avut doar 4 puncte avans, scor 10-6.

In partea a 2-a insa, nationala Emerging Springboks a facut spectacol. A marcat doua eseuri, fata de unul singur al romanilor reusit de Corodeanu si meciul s-a terminat 25-13 pentru sud africani, care si-au pastrat trofeul castigat anul trecut.

In clasament, Romania a fost devansata si de Georgia si a terminat turneul pe locul 3. Romanii isi pot lua revansa la anul, cand vor organiza pentru a 3-a oara la rand IRB Nations Cup.