Mutu, peste Ronaldo si egal cu Messi! Vezi recordurile batute de "Briliant!"

Adrian Mutu Fiorentina Stranieri
Data publicarii: Luni 18 Ianuarie 2010, 17:42
Data actualizarii: Luni 18 Ianuarie 2010, 17:43

Adrian Mutu a reusit sa inscrie de cinci ori in 11 zile si este unul dintre golgeterii Europei.

"Veti vedea cine e adevaratul Mutu in urmatoarele cinci luni!" transmitea inainte de vacanta Adrian Mutu. Atacantul Fiorentinei pare ca stia ceva, pentru ca in doar 11 zile a reusit sa fie unul dintre cei mai in forma golgeteri ai Europei!

ProSport a calculat si a descoperit ca doar Ronaldinho a reusit mai multe goluri decat Mutu! Cu sase goluri, brazilianul lui Milan este liderul marcatorilor din Europa in acest moment. Pe locul 2, la egalitate cu Mutu se afla Lionel Messi, care a "lovit" si el de cinci ori. "Briliantul" este in acest moment peste Cristiano Ronaldo, care nu a inscris inca in 2010.

CEL MAI EFICIENT DE LA FIORENTINA!

Mutu a marcat cu Bologna in etapa 20 a Italiei, insa Fiorentina a pierdut cu 1-2. "Astazi nu a fost suficient golul meu, era nevoie de mai mult de un gol. Am inceput prost, daruind doua goluri echipei Bologna. Apoi, in repriza a doua, am presat, am jucat bine.

Pacat ca mingea nu a vrut sa intre in poarta. Mai sunt multe meciuri, nu trebuie sa facem greselile de astazi. Am gresit prin felul in care am abordat meciul, crezandu-ne dinainte invingatori. Pentru o echipa care vrea sa ajunga in Liga Campionilor este gresit sa se gandeasca la victorie inainte de a juca", a declarat Mutu dupa meci.

Potrivit violanews.com, Mutu a reusit al noualea gol in cele 1258 de minute jucate pentru Fiorentina in acest sezon, ceea ce inseamna ca romanul a marcat in medie un gol la 140 de minute, fiind cel mai eficient din echipa.