Romania a pierdut ultimul meci amical: 27-33 cu Spania!

Romania Spania Handbal
Data publicarii: Duminica 10 Ianuarie 2010, 16:30
Data actualizarii: Duminica 10 Ianuarie 2010, 16:34

Nationala de handbal masculin a Romaniei a fost invinsa duminica, la Badajoz, de reprezentativa similara a Spaniei, scor 33-27 (18-14), in ultimul meci din cadrul Turneului Memorial Domingo Barcenas, gazduit de iberici.

Tricolorii au inceput mai greu disputa cu Spania, care a condus inca din debut, cu 5-0 (minutul 7). Trei minute mai tarziu, Romania a revenit pe tabela (6-5), ramanand in trena adversarilor (9-8, min. 15), iar cu 10 minute inaintea pauzei a reusit egalarea, 12-12, dupa un contraatac al lui Jurca. Gazdele au fortat, detasandu-se la 15-12 (min. 23).

Dupa 18-14 la pauza, echipa Romaniei a continuat sa lupte pentru egalare (22-19, min. 39), dar ibericii au aratat permanent ca avantajul lor era imposibil de remontat (28-22, min. 48). In pofida scorului final, tricolorii au avut o evolutie curajoasa in fata campioanei mondiale din 2005 si medaliatei cu bronz la JO din 2008, cedand lupta doar in ultimele 10 minute de joc.

Spania a castigat turneul, cu trei victorii din tot atatea meciuri disputate (6 puncte), Romania ocupand locul doi la final, cu trei puncte.

Marcatorii echipei Romaniei in meciul au fost Ghionea 9 goluri, Jurca 5, Csepreghi, Sabou, Novanc, Toma si Fenici, cate 2, Ciubotariu, Georgescu si Petrea, cate 1, in timp ce pentru Spania s-au remarcat Juanin 8 goluri, Entrerrios si Malmagro, cu cate 6.

Spania-Romania 33-27.

Nationala va reveni in tara in cursul zilei de luni, urmand ca dupa doua zile sa plece spre Finlanda, pentru partidele oficiale din cadrul grupei a II-a preliminare a CM din 2011. Intre 15 si 17 ianuarie, in Finlada, tricolorii vor juca impotriva echipei tarii gazda, a Bosniei si Hertegovina si a Marii Britanii, pentru singurul loc calificant in play-off-ul Campionatului Mondial din 2011.

Programul meciurilor Romaniei la turneul finlandez este urmatorul: cu Marea Britanie (15 ianuarie), cu Finlanda (16 ianuarie) si cu Bosnia (17 ianuarie).

Sursa: Mediafax

Romania a batut Brazilia, scor 28-24!
Sambata 09 Ianuarie 2010, 20:27