VIDEO Bara in ultima secunda! Oltchim e in semifinalele Ligii: Dinamo Volgograd 32-32 Oltchim!

Data publicarii: Sambata 06 Martie 2010, 13:01
Data actualizarii: Sambata 06 Martie 2010, 22:20

Oltchim este sigura de calificarea in semifinalele Ligii, dupa un meci de infarct contra rusoaicelor de la Dinamo Volgograd, scor 32-32. Meciul putea fi pierdut in ultima secunda, cand bara le-a salvat pe fetele de la Oltchim.

Preseditele lui Oltchim: "Rezultatul este echitabil. Suntem multumiti si fericiti pentru calificarea in semifinale"
 Gyor  28 - 23 Larvik!

Dinamo a inceput in viteza confruntarea de la Volgograd, 3-1 (min. 4), dar trei parade consecutive ale Paulei Ungureanu i-a "taiat" avantul, iar realizarile din ofensiva au adus Oltchimul in avantaj, 3-4 (min. 7). Dinamo a revenit rapid, 6-4, in doar doua minute, profitand de jocul fara solutii al campioanei Romaniei (9-5, min. 16). Oltchim a reusit egalarea dupa cinci minute, 10-10, pentru ca la pauza tabela sa arate de asemenea echilibrul, 15-15.

Meciul a continuat echilibrat, Oltchim reusind totusi sa preia initiativa si sa se detaseze pentru prima data la doua goluri, 18-20 (min. 37). Kochetova nu a cedat lupta, tragand dupa ea intreaga echipa rusa, astfel ca in minutul 42, Dinamo a egalat, 22-22. Jucatoarele antrenate de Radu Voina au avut insa noi momente bune de joc, 22-24 (min. 14), dar fara a putea s-o blocheze pe aceeasi Kochetova, care marcase 10 goluri pana in minutul 48, 25-24. Cu sapte minute inaintea finalului, tabela arata egalitatea, 29-29, dar doua greseli in apararea Oltchimului, plus eliminarea pentru doua minute a Patriciei Vizitiu, au adus gazdelor detasarea, 31-29. Cu gandul la calificarea in semifinale, campioana Romaniei a egalat in minutul 58, 31-31, golul Patriciei Vizitiu aducand sperante in tabara Oltchimului. Levina a inscris apoi pentru 32-31, Oltchim a pierdut atacul ulterior, dar a interceptat in aparare si a transformat pe contraatac de Vizitiu, 32-32, cu 30 de secunde inaintea finalului. Levina a ratat ultimul sut, scorul final ramanand neschimbat, 32-32.
Marcatoare:

Dinamo – Kochetova 11 goluri, Levina 6, Makeeva 5, Khmyrova 5, Lambevska 3, Grebenkina 1, Avdekova 1.
Oltchim – Vizitiu 7 goluri, Puscasu 6, Manea 5, Maier 5, Neagu 5, Fiera 1, Luca 1, Bese 1, Stanca 1.

Prin rezultatul de la Volgograd, Oltchim si-a asigurat calificarea in semifinalele Ligii Campionilor (7 puncte), ultimele doua partide din grupa a II-a urmand a decide daca va incheia pe primul sau al doilea loc calificant. Cu doar trei puncte acumulate, Dinamo Volgograd nu mai poate incurca Oltchim, chiar daca obtine doua victorii in ultimele partide, in timp ce Hypo Viena nu mai intra in calculele semifinalelor, avand zero puncte dupa trei partide.
Tot sambata, pe teren propriu, ultima clasata din grupa, Hypo Viena, primeste vizita danezelor de la Viborg HK (4 puncte) – meciul se vede pe Sport.ro si www.sport.ro – ora 19:00

Gavrilescu: "Rezultatul este echitabil. Suntem multumiti si fericiti pentru calificarea in semifinale"

Presedintele lui Oltchim este bucuros pentru calificarea in semifinalele Ligii Campionilor, obtinuta dupa un egal 32-32 cu Dinamo Volgograd. "A fost un joc tipic de Liga Campionilor, cu miza, in care Dinamo a jucat la disperare, avand ultima sansa de a mai spera la semifinale. Noi am intrat pe alocuri in jocul lor, ne-au obligat sa gresim, dar am si revenit rapid, egaland la timp. Mi-a placut la nebunie rusoaica Levina, dar trebuie sa recunosc ca si noi am jucat bine si obtinand egalul, care este un rezultat echitabil, suntem multumiti si fericiti pentru calificarea in semifinale", a declarat Ioan Gavrilescu.

Conducatorul CS Oltchim considera ca presiunea in ultimele doua meciuri din grupa nu va mai exista asupra jucatoarelor, astfel ca vor putea pregati cat mai bine meciurile din semifinale. "Normal ca dorim victoria cu Hypo Viena, de pe teren propriu, e o revansa mai veche, dar totodata nu mai exista presiunea, fiind deja calificati, astfel ca va conta mai mult calitatea jocului. La fel, in ultimul meci, in deplasarea de la Viborg, avem calificarea in buzunar si putem juca fara teama", a precizat Gavrilescu.