Probabil cel mai frumos gol marcat la Mondial! In urma cu 40 de ani Brazilia invingea Anglia la Mexic 70! VIDEO

Anglia Brazilia Jairzinho Mexic 1970 Pele CM 2010
Data publicarii: Luni 07 Iunie 2010, 10:17
Data actualizarii: Luni 07 Iunie 2010, 10:35

In urma cu 40 de ani, pe 7 iunie 1970, Brazilia lui Pele reusea sa invinga campioana mondiala Anglia la Mondialul din Mexic.

Brazilia facea parte din grupa cu Romania, Anglia si Cehoslovacia.Pe Estadio Jalisco din Guadalajara, 66.834 de oameni avea sa asiste la un meci care a intrat in istorie. Dupa o prima repriza incheiata fara goluri, brazilienii au reusit sa marcheze o data prin Jairzinho, reusind sa castige acest meci cu 1-0.

Dupa terminarea acestui meci a avut loc un moment istoric: Pele si Bob Moore au facut schimb de tricouri."Am prelungit cu cateva minute meciul pentru ca era foarte frumos", spune arbitrul meciului Abraham Klein din Israel.