Suspendare fara precedent in fotbal! Un jucator va sta pe bara 70 de meciuri si se gandeste deja la retragere! Vezi ce a facut

Campionate externe
Data publicarii: Joi 04 Septembrie 2014, 20:46
Data actualizarii: Joi 04 Septembrie 2014, 20:49

Ismail Gunduz, in varsta de 26 de ani, a fost exclus din lotul echipei SK Rum si a fost amendat cu 257 de euro.

Un fotbalist din Austria a fost suspendat pentru 70 de meciuri dupa ce l-a agresat pe arbitru la un meci din liga a cincea disputat la 30 august, a anuntat, joi, Federatia Austriaca de Fotbal.

"Suspendarea de 70 de meciuri este fara precedent dupa informatiile noastre, dar este proportionala cu gravitatea faptelor. Arbitrul a fost spitalizat cu buza sparta, iar meciul a fost intrerupt. Conform statului, pentru fapta comisa jucatorul putea primi pana la 108 meciuri de suspendare", a declarat Horst Scherl, purtatorul de cuvant al federatiei.

Jucatorul echipei SK Rum, Ismail Gunduz, l-a lovit cu capul in fata pe arbitru, dupa ce acesta i-a acordat al doilea cartonas galben si l-a eliminat in minutul 86 al partidei cu formatia SPG Innsbruck West. Meciul a fost intrerupt in minutul 86, la scorul de 3-2 pentru SPG Innsbruck West.