Alycia Parks Ana Bogdan Transylvania Open 2024 turneu wta cluj Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 05 Februarie 2024, 20:02
Data actualizarii: Luni 05 Februarie 2024, 20:35

Moment tensionat în meciul Ana Bogdan - Alycia Parks, derulat în runda inaugurală a Openului Transilvaniei.

Alycia Parks (23 de ani, 110 WTA) și-a pierdut cumpătul în finalul primului set jucat la Transylvania Open 2024.

Împotriva Anei Bogdan (31 de ani, 65 WTA) - favorită numărul opt la câștigarea trofeului -, americanca a contestat vehement două decizii luate de arbitrul spaniol al partidei, la scorul de 5-5 în manșa inițială.

Alycia Parks, reacții în stil McEnroe la Transylvania Open: ce i-a spus arbitrului

Întâi, Parks a contestat dubla săritură a mingii în propriul teren, mustrându-l pe arbitru, după care l-a admonestat pentru că i-a etichetat ca fiind afară o minge pe care ea văzut-o în teren.

„Vrei să știi ce-i amuzant? E amuzant că mingea a fost în teren, am servit as,” i-a spus Alycia oficialului meciului. „Cât de departe a fost mingea asta afară?”, a continuat americanca, în setul secund, contestând din nou calitatea arbitrajului.

În 2023, Parks a fost învinsă de Ruse în primul tur al Openului Transilvaniei

Acesta nu a reacționat la cuvintele americancei Parks, rămânând ferm pe poziție, în ciuda faptului că sportiva nord-americană a cerut rejucarea punctelor.

Momentele confuze au făcut-o pe Alycia Parks să își piardă concentrarea, Ana Bogdan confirmând break-ul cu un game alb și câștigând astfel setul cu 7-5.

Duelul psihologic a contat mult inclusiv în setul secund. Parks a pierdut meciul scor 7-5, 7-5, în ciuda unei reveniri la 5-5, de la 4-0 pentru Ana Bogdan în setul secund.

Halep / Pavel vs. Graf / Agassi va fi LIVE pe Pro Arena și VOYO (15 iunie 2024)