WTA Dubai | Sorana Cîrstea, revenire uriașă în fața numărului 12 WTA. A câștigat cel mai lung meci al sezonului

Sorana Cirstea Tenis WTA Romania WTA Dubai Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 20 Februarie 2023, 13:55
Data actualizarii: Luni 20 Februarie 2023, 13:53

Sorana Cîrstea a revenit de la două mingi de meci procurate de Haddad Maia, în tiebreak-ul setului secund și a obținut prima sa victorie, după o lună și jumătate de secetă.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 70 WTA) a oprit seria celor trei eliminări consecutive în primul tur, în circuitul WTA.

Învinsă de Yulia Putintseva, Marta Kostyuk și Jil Teichmann, încă din primele runde disputate la Australian Open, Abu Dhabi și Doha, jucătoarea din Târgoviște a depășit-o în trei seturi de brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 12 WTA), în runda inaugurală a întrecerii WTA 1000 de la Dubai, scor 4-6, 7-6 (7), 7-5.

Cel mai lung meci al sezonului 2023, în WTA: Sorana Cîrstea a salvat două mingi de meci în setul secund

• Sorana Cîrstea a câștigat cel mai lung meci al sezonului în circuitul WTA, după 3 ore și 29 de minute.

A fost o confruntare-maraton, de 3 ore și 29 de minute, în care Sorana Cîrstea a salvat două mingi de meci, la 6-4 în tiebreak-ul setului secund, avantaj procurat de jucătoarea sudamericană.

Haddad Maia a condus inclusiv cu 5-4 în setul decisiv, moment în care a cedat trei game-uri la rând, inclusiv unul pe propria servă.

Sorana Cîrstea nu a mai căzut sub pragul locului 70 în ierarhia mondială de doi ani, din februarie 2021, dar parcursurile scurte ale româncei în Australia și în Orientul Mijlociu sunt aproape de a o coborî sub această bornă.

Pentru a evita acest scenariu, Cîrstea are nevoie de victorie în faza 16-imilor de finală, în care se va duela cu jucătoarea cehă, Karolina Muchova.