Sorana Cîrstea, calificare en-fanfare în turul secund la Montreal. Duel cu o dublă campioană de la Australian Open

Sorana Cirstea Sorana Cîrstea Montreal Tenis Sorana Cîrstea are 31 de ani
Data publicarii: Luni 09 August 2021, 22:54
Data actualizarii: Luni 09 August 2021, 22:59

WTA Montreal

Sorana Cîrstea, numărul 40 mondial, s-a calificat luni în turul al doilea la turneul de categorie WTA 1000 de la Montreal.

Eleva lui Adrian Cruciat a învins-o în turul inaugural pe Alison Riske (SUA, 37 WTA), scor 6-3, 6-4, după o oră şi 32 de minute.

• Sorana Cirstea

În turul doi, Sorana (31 de ani) va evolua contra Victoriei Azarenka (Belarus), locul 15 mondial şi cap de serie 8.

Sfertfinalista de la Roland Garros 2009 și Azarenka se vor duela pentru a cincea oară în carieră. Vika s-a impus în trei partide.

2021 (Wimbledon, iarbă): 7-6, 3-6, 6-4 Cîrstea

2009 (Wimbledon, iarbă): 7-6, 6-3 Azarenka

2008 (Wimnledon, iarbă): 6-1, 6-3 Azarenka

2008 (French Open, zgură): 6-0, 6-0 Azarenka

- 21 este poziția cea mai bună ocupată de Sorana Cîrstea în clasamentul WTA, în august 2013

- Pentru accederea în turul doi, Cîrstea asigurat 13.300 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Simona Halep, cealaltă sportivă tricoloră aflată pe tabloul de la Rogers Cup, va debuta în turul II, urmând să întâlnească învingătoarea duelului Teichmann (65 WTA) - Collins (28 WTA).