Simona Halep - Jennifer Brady 6-2, 6-0 | CALIFICARE!!! Simona face un MECI PERFECT si se califica fara probleme in FINALA turneului de la Dubai

Tenis
Data publicarii: Vineri 21 Februarie 2020, 16:30
Data actualizarii: Vineri 21 Februarie 2020, 18:57

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Dubai!

Simona Halep - Jennifer Brady 6-2, 6-0

Victorie categorica a Simonei Halep in semifinala turneului de la Dubai in fata lui Jennifer Brady! Romanca a castigat meciul intr-o ora si 3 minute.

In finala, Simona Halep va juca cu Elena Rybakina, din Kazakhstan, care a trecut in doua seturi de Petra Martic.

Cele doua s-au intalnit o singura data pana acum, in anul 2019, la Wuhan, unde Simona a abandonat meciul in primul set, cand Rybakina conducea. Jucatoarea din Kazakhstan nu a castigat pana in prezent niciun milion din tenis. La acest turneu a castigat 750.000 de dolari.

Setul 2

6-0: GAME! SET! MECI! Simona Halep o demoleaza pe Brady, care nu a reusit sa castige niciun punct in setul secund si se califica in finala turneului

5-0: BREAK HALEP! Brady nu reuseste sa castige niciun punct! Simona se plaseaza excelent si returneaza fiecare punct fara probleme
4-0: Serviciul Simonei nu dezamageste! Romanca mareste distanta dintre ea si Brady

3-0: BREAK HALEP!
Simona se apara foarte bine si castiga pe serviciul lui Brady, distantandu-se considerabil
2-0: Simona castiga game-ul cu inca un serviciu eficient!
1-0: BREAK HALEP!
Scenariu identic ca in primul set! Simona castiga primul punct al setului pe serviciul americancai

Setul 1

6-2: SET HALEP! Simona castiga primul set in doar 35 de minute, servind perfect!

5-2: Brady castiga al doilea punct din primul set! Halep serveste pentru a inchide setul
5-1: Simona isi face serviciul bine si este aproape sa castige primul set
4-1: BREAK HALEP! Brady reuseste sa puna probleme cu serviciul sau, insa Simona returneaza perfect mingile si se distanteaza de americanca
3-1: Simona castiga primul GAME ALB al meciului cu un serviciu extrem de solid

2-1: Halep cedeaza primul punct dupa un schimb de mingi intens, insa reuseste un lob fantastic in uralele salii

2-0: Simona castiga punctul pe propriul serviciu dupa un game lung!
Brady era aproape de re-break, insa Halep a reusit sa revina de la 40-15

Inceput PERFECT pentru Simona! A revenit dupa ce Brady a condus cu 40-15

A inceput meciul! Brady serveste prima

Simona Halep s-a calificat in semifinale invingand-o pe Sabalenka in 3 seturi, scor 3-6, 6-2, 6-2. Halep a pierdut primul set in ambele meciuri disputate la Dubai, insa a reusit sa revina si sa castige partidele.

Confruntarea cu Brady este a doua a anului, Simo invingand-o pe jucatoarea din Statele Unite in primul tur la Australian Open, in 2 seturi, scor 7-6 (5), 6-1.

Halep incearca sa acceada in prima finala a anului, dupa ce la Adelaide s-a oprit in sferturile de finala, iar la Openul Australian a fost eliminata in semifinale.