Transylvania Open 2024 Ana Bogdan Erika Andreeva Turneu WTA Cluj-Napoca Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 23:03
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 23:16

Ana Bogdan s-a calificat pentru a doua oară în sferturile de finală ale Openului Transilvaniei, competiție transmisă în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO

Ana Bogdan - Erika Andreeva 6-4, 6-4
meciul a fost transmis în direct la Pro Arena și VOYO

6-4, 6-4: game, set & meci, Ana Bogdan! Românca încheie partida cu cinci game-uri adjudecate la rând, conturând o revenire impresionantă, care i-a măcinat nervii tinerei Erika Andreeva.

În faza ultimelor opt jucătoare, Ana Bogdan va primi replica principalei favorite la câștigarea trofeului, Arantxa Rus.

6-4, 5-4: unu, doi, trei și patru! Ana Bogdan, revenire fulminantă în setul secund.

6-4, 4-4: trei game-uri consecutive pentru sportiva din țara noastră. Îi mai trebuie două game-uri pentru a-și securiza victoria.

6-4, 3-4: moment psihologic important în partidă; Ana Bogdan revine de la 1-4 și va servi pentru egalare.

Game & prim set, Ana Bogdan! Jucătoarea din Sinaia, la un pas distanță de al doilea sfert de finală al carierei în Openul Transilvaniei.

Ana Bogdan (31 de ani, 65 WTA) are o șansă rarisimă de a avansa, pentru a doua oară în carieră, în faza sferturilor de finală ale turneului pe care îl iubește cel mai mult, Transylvania Open.

Sportiva din Sinaia va întâlni miercuri, 7 februarie, după ora 21:00, o jucătoare de 19 ani, pe nume Erika Andreeva, în faza optimilor de finală.

Ana Bogdan a jucat sferturi de finală în Openul Transilvaniei și în 2023

Desfășurarea duelului va putea fi urmărită în direct și în exclusivitate la Pro Arena și pe VOYO.

În primul tur, Bogdan a avut un test dificil de trecut. Jucătoarea mutată la Cluj-Napoca a depășit-o pe americanca Alycia Parks (110 WTA), scor 7-5, 7-5, în timp ce Erika Andreeva a eliminat-o pe Anca Todoni, scor 6-3, 6-4.

Programul zilei de miercuri, 7 februarie la Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)

Ana Bogdan: „Nu mă las până nu câștig Transylvania Open”

Ana Bogdan adoră să joace la Cluj-Napoca: „Cum joc acasă, nu joc nicăieri!”

Imediat după victoria scor 7-5, 7-5, semnată în detrimentul americancei, jucătoarea din Sinaia a făcut o declarație emoționantă, amintindu-le compatrioților că sunt singurii care o pot face să simtă o susținere fără egal.

„Cum joc acasă, nu joc nicăieri. Susținerea pe care o simt aici nu are limite. Vă mulțumesc din suflet. Îmi doresc să joc cât mai bine în fiecare zi și să fiu concentrată pe ce am de făcut.

„Cel mai important lucru e să avem o stare bună și să ne bucurăm de ceea ce facem.”

Vreau să îmi încep fiecare zi cu zâmbetul pe buze. Cred că acesta e cel mai important lucru: să avem o stare bună și să ne bucurăm de ceea ce facem,” a afirmat Ana Bogdan, într-un interviu acordat Ralucăi Olaru, pe terenul de joc.

„Vă mulțumesc că sunteți aici să mă susțineți! E o mare plăcere să joc aici și sper să rămân aici cât de mult timp posibil. Nu știu care a fost cheia jocului, dar știu că am rămas implicată în luptă,” a mai spus Ana Bogdan, la finalul partidei.

Halep / Pavel vs. Graf / Agassi va fi LIVE pe Pro Arena și VOYO (15 iunie 2024)